אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

אלפי המבקרים ביריד המשחקים האינטראקטיביים הגדול באירופה, Gamescom, נחשפו השבוע למשחק "התקופה החשוכה ביותר" המציג את המשטר הנאצי ללא צנזורה כפי שהיה נהוג עד היום.

במשחק נכנסים השחקנים לנעלי "התזמורת האדומה" – רשת של ארגונים שהתנגדה לנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה ונהנתה מתמיכת ברית המועצות.

לעומת משחקים קודמים, בהם טושטשו או שונו הדמויות של היטלר והסמלים הנאציים בעקבות החוק האוסר על האדרת הנאציזם, במשחק החדש מוצגת דמותו של אדולף היטלר בצורה המקורית, כאשר גם צלב הקרס וסמלי האס.אס מוצגים ללא שינוי.

בשבועות האחרונים הודיעה הוועדה המפקחת על משחקי מחשב בגרמניה כי האיסור להציג את דמותו של היטלר וסמלים נאציים במשחקי מחשב מבוטלת, וכי משחקי מחשב נמצאים בקטגוריה של "חופש האמנות" המאפשר להם להציג את הסמלים הנאציים ללא מעבר על החוק.

"מפתחי משחקי מחשב חששו לומר על מה המשחק, הם פשוט המציאו פנטזיות. היטלר נקרא 'הילר', לא היה לו שפם, לא היו יהודים ועוד. זה בעייתי, כי חלק גדול מההיסטוריה פשוט הושתק" אמר יורג פרידריך, אחד ממפתחי משחק "התקופה החשוכה ביותר".

בשנת 1998 פסק בית המשפט בגרמניה כי משחקי וידאו ומחשב לא יוכלו להציג את דמותו של היטלר או צלבי קרס באופן חופשי. אלא שהוועדה הגרמנית לאישור משחקי מחשב קבעה בתחילת החודש הנוכחי כי מחשקי מחשב זוכים לחופש אמנותי ויוכלו להציג את הסמלים הנאציים.

"בפעם הראשונה, משחקים אשר מעבירים ביקורת על אירועי העבר יוכלו לקבל אישור בשם חופש האמנות" אמרה יו"ר הוועדה, אליזבת' סקקר. גם מייקל שיסל, אחד המבקרים בתערוכת המשחקים הגדולה באירופה, הסכים עם ההחלטה להציג את היטלר וצלבי הקרס במשחק. "זה עבר שאנחנו לא צריכים להחביא אותו. הוא יכול גם לשמש כאזהרה", אמר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו