בית דין רבני
בית דין רבני צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התפתחות בפרשת הסב המעגן: לאחר עתירה נוספת שהגיש הסב לביטול צו איסור היציאה מהארץ, פסק אתמול (ה') בית הדין הרבני בתל אביב כי לא רק שההגבלות לא יבוטלו, אלא שעל הסב יוטל קנס של 5,000 ₪ בכל יום בו הוא מעכב את מתן הגט לכלתו.

בנוסף הוטלו על הסב הוצאות משפט בסך 50 אלף ש''ח, ועל עורכי דינו הוצאות משפט בסך עשרת אלפים ש''ח כל אחד.

הסב המעגן הינו איש עסקים חרדי אמריקאי, אשר אחראי לעיגון כלתו כבר למעלה מ-13 שנים. מספר שנים לאחר שבנו התחתן, לקתה האשה באירוע מוחי. בעקבות מצבה הבריאותי הירוד, נטש אותה בעלה, הותיר אותה לבדה עם שני ילדיה הקטנים וברח לארצות הברית.

מאז, הבעל עובד בעסקיו של "הסב המעגן", ממומן על ידו, כאשר הסב הוא האחראי המרכזי לסירובו של הבעל לתת את הגט.

בשנה שעברה דחה בג"צ את עתירתו של הסב לבטל את צו איסור היציאה מהארץ ואת עונש המאסר למשך 30 יום שבית הדין הרבני גזר עליו, כאשר הגיעו הוא ואשתו לארץ לביקור. מאז הסב ואשתו עדיין בארץ ומתנהלים דיונים רבים בתיק.

בסיבוב הדיונים הנוכחי הסב ניסה שוב להוכיח כי אינו עומד מאחורי העיגון הנוראי, וכי הבן הוא אישיות עצמאית אשר עושה ככל העולה על רוחה. גם לאחר שמיעת העדויות שהביא הסב, שכללו שמות של אנשים רבי מעלה, הוכח מעל כל ספק כי הוא עדיין עומד מאחורי עיגונה של כלתו.

עורכת הדין והטוענת הרבנית אסנת שרון, מארגון יד לאישה מבית אור תורה סטון, המייצגת את העגונה, אמרה "בית הדין והעומד בראשו הרב שטסמן, הוכיחו שוב כי שחרור עגונה היא מטרה נעלה, ובכוחם להפעיל לחץ בכל דרך חוקית אפשרית על כל מי שגורם לעיגונה של אישה, ובהם לא רק הבעל עצמו, אלא כל המסייעים בידו.

"את החומרה בה רואה בית הדין את מעשי האב אנו רואים בהוצאות המשפט הכבדות הן לאב, והן לבאי כוחו. אני וכל צוות יד לאשה המסייע לה בהליך המשפטי הארוך והמתיש, מקוות כי פסק הדין יסיט את האב מדרך הלוחמנות המיוחצנת אשר נקט בה עד עתה, ויוביל אותו לדרך פרודוקטיבית ולסידור הגט המיוחל", הוסיפה שרון.