לטוס בכיף בלי לדאוג מטרדות מיותרות

אלפי מטיילים שיוצאים מהארץ בתקופת הקיץ והחגים, יודעים, עמוק בלב, שהם צריכים לדאוג להכין מבעוד מועד את ביטוח הנסיעות

תגיות: טיסות ביטוח
בשיתוף 'שמול' , י"ג באלול תשע"ח

 לטוס בכיף בלי לדאוג מטרדות מיותרות-ערוץ 7
טסים עם ביטוח
צילום: istock

אלפי מטיילים שיוצאים מהארץ בתקופת הקיץ והחגים, יודעים, עמוק בלב או בנבכי התודעה, שהם צריכים לדאוג להכין מבעוד מועד את ביטוח הנסיעות שלהם, אך אינם יודעים בדיוק מהיכן להתחיל או אפילו מה זה אומר.

אבל לפני שנענה על שאלה זו, חשוב שנבין את הרקע, כולל מה זה בדיוק ביטוח נסיעות, כלומר, איך הוא מציל אתכם (כן. מציל) בזמן אמת, מה היתרונות שלו, ובאילו נסיבות יהיה הגיוני לבחור ביטוח נסיעות לחו"ל לפני הטיול הבא שלכם.

מהו ביטוח נסיעות לחו"ל?

כל חברת ביטוח מגדירה מאפיינים אחרים למרכיבי פוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל אותן היא מציעה ללקוחותיה, אך המקום המצוין להתחיל בו הוא להבין שביטוח נסיעות הוא ביטוח כמו כל פוליסה אחרת. מטרתו היא לסייע לכם, מבחינה כספית, להתמודד עם תרחישים מלחיצים או אירועים שאינם צפויים.

ביטוח נסיעות לחו"ל מיועד להעניק כיסוי והגנה כלכליים במקרה של אירועים מכל הסוגים, החל מחוסר הנוחות של אובדן הכבודה, ועד להיקלעות, חלילה, למצב של אסון טבע או פיגוע טרור.

הכיסוי המוצע בפוליסת הביטוח עשוי לכלול את העלויות שהצטברו לפני הנסיעה, כגון כרטיסים לאירועים שהתבטלו, או שיבושים בזמני הטיסות, שהובילו לפגיעה משמעותית בלוח הזמנים של הטיול, או הוצאות רפואיות.

האופן בו מופעלת פוליסת הביטוח

בדומה למוצרי ביטוח אחרים, כמו למשל ביטוח רכב או ביטוח דירה, קיימות הוראות פרטניות הקשורות למדיניות המתארת מתי וכיצד ניתנים ההחזרים, וכמה נוסעים מבוטחים זכאים לקבלת ההחזר.

היבט נוסף של ביטוח נסיעות לחו"ל הוא הסיוע הנדרש. לדוגמא, חברת הביטוח עשויה להציע למבוטחים סיוע הכולל, בעת התרחשות מצב חירום רפואי, פינוי לבית החולים או פינוי בטיסה לארץ. אבל הנושא החשוב ביותר בפוליסת הביטוח הוא הקפדה על טווח כיסוי רחב ככל הניתן.

להיות מבוטחים גם במצבים שאינם ידועים מראש

חשוב שהפוליסה תכלול את כל התרחישים הצפויים אותם ניתן להעלות על הדעת, אך חשוב יותר להכניס לפוליסה סעיפים שמציעים כיסוי גם למצבים שאינם ניתנים לצפייה מראש.

כן. מוזר ככל שזה נשמע, אם אתם טסים, למשל, לג'ונגלים באפריקה, או למדינות בהן צפויה לכן סכנת הידבקות בחיידקים או פגיעה בתנאי שטח קשים, חשוב שתהיו מבוטחים גם מפני התרחישים שאינם ידועים לכם. וחברת ביטוח מיומנת ואמינה תציע לכם את הפוליסה המתאימה.

איזה תרחישים יכולים לקרות בחו"ל

למשל אובדן מטען וכבודה. תרחיש כזה עלול להסתכם בהוצאות כבדות מבחינתכם, למרות כל המאמצים בהם נוקטים נציגי חברות התעופה על מנת לשמור היטב על המזוודות שלכם. עדיין אובדן כבודה הוא התלונה השנייה הנפוצה על ידי נוסעים לחו"ל. בנוסף, בעוד שחברות התעופה מבטחות חלק מהמטען שלכם, לא כולן מציעות הגנה זו ולכן חשוב שיהיה לכם כיסוי לעת הצורך.

אבל מטען אבוד, פגום או אפילו גנוב, הוא רק תרחיש אחד שעשוי להפתיע אתכם במהלך הטיול לחו"ל. תרחישים אחרים המצדיקים הגנה כלכלית מוקדמת.

ביטול נסיעה. זהו אחד התרחישים מפניהם הכי חשוב שתהיו מכוסים, ותוכלו לקבל את החזר כרטיס הטיסה שלכם, או לפחות את חלקו, במקרה של צורך לבטל את הנסיעה בשל מצב חירום שהתרחש, המונע מכם לטוס.

הגנה מפני הפרעות בטיול. לפעמים, טיולים מתחילים בזמן ומסתיימים בטרם עת, בשל פגיעת כוחות טבע או נסיבות אחרות שאינן בשליטתכם. ביטוח נסיעות לחו"ל כולל עלויות בלתי מנוצלות ועלויות השיבה הביתה.

סיוע במקרה חירום. בעוד שסכום ההשתתפות של חברת הביטוח בגין הוצאות שנגרמו לכם במקרה חירום, משתנה בין החברות, קבלת עזרה בזמן אמת, כשאתם נמצאים במדינה זרה, היא ההגנה הטובה ביותר שתוכלו לקבל. הכיסוי בפוליסת הביטוח עשוי לכלול הסדר של פינוי חירום רפואי, רכישת תרופות או קבלת טיפול רפואי.

מה הם היתרונות של ביטוח נסיעות לחו"ל?

חלק מהאחריות של המטיילים היא ללמוד היטב את מאפייני הפוליסות והכיסויים השונים האפשריים, וזה כולל לימוד מקיף של כל הנושא. לדוגמא, אתם עשויים ללמוד שחלק מחברות התעופה אינן מחויבות לנקוט באמצעים כשהטיסה שלכם מתעכבת.

לא תמיד העיכוב נובע מאשמת חברת התעופה (ומה שיפה בביטוח נסיעות לחו"ל, זה שלא משנה אם יש מישהו אשם, או מי הוא, הפיצוי הכספי ממתין לכם), ונציגי חברות התעופה יכולים להציע לכם סיוע ברמת אפשרויותיהם, אך הם אינם מחויבים בהתאם לחוק לעשות זאת.