נתניהו: ישראל מצדיעה לג'ון מקיין

השרה שקד: מקיין היה אחד מידידיה הגדולים של ישראל. גיבור אמריקאי, שסירב להשתחרר משוביו במלחמת ויטנאם טרם שחרורם של לוחמים אחרים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו באלול תשע"ח | עודכן: 09:40

בפוליטיקה הישראלית משגרים תנחומים ודברי הספד לזכרו של הסנטור ג'ון מקיין שהלך לעולמו בגיל 81 בתום מאבק במחלת הסרטן.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר, "אנו חולקים היום כבוד אחרון לסנטור ג׳ון מקיין ונפרדים מאדם ומנהיג בעל ערכים איתנים, מגן ולוחם למען עמו וידיד אמת של מדינת ישראל. אנו שולחים את תנחומינו הכנים מלב דואב על לכתו למשפחתו ולעם האמריקאי כולו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד למקיין, "בצער רב קיבלתי את הבשורה על מותו של ג'ון מקיין, פטריוט אמריקני גדול וידיד אמת של ישראל. תמיד אוקיר בלבי את הידידות האיתנה שלו כלפי עם ישראל וכלפיי באופן אישי. תמיכתו העקבית בישראל נבעה מאמונתו בערכי הדמוקרטיה והחופש. מדינת ישראל מצדיעה לג'ון מקיין".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ספד לסנאטור ג'ון מקיין וכתב: "ג'ון מקיין היה גיבור אמריקאי, ואדם ייחודי. תמיד נזכור אותו כחבר גדול של ישראל. יהי זכרו ברוך".

שר החינוך, נפתלי בנט, כתב: ״ג'ון מקיין היה פטריוט אמריקאי גדול וידיד גדול של מדינת ישראל. הוא תמך ואהב את המדינה היהודית, ולעולם לא נשכח אותו. שינוח על משכבו בשלום״

שרת המשפטים איילת שקד ספדה למקיין בטוויטר, שם כתבה: "ג'ון מקיין היה אחד מידידיה הגדולים של ישראל. גיבור אמריקאי, שסירב להשתחרר משוביו במלחמת ויטנאם טרם שחרורם של לוחמים אחרים. אהב את ארצו בכל מאודו והכיר את אתגריה של מדינת ישראל. לאורך 36 שנות שירותו הציבורי בבית הנבחרים ובסנאט ממשלות ישראל ידעו תמיד שיש להן שם חבר. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ספד למקיין: "הסנאטור ג'ון מקיין שמת הלילה היה מגדולי ידידינו. גיבור אמריקני שלחם בויאטנם ואף נפל בשבי. באחד המפגשים האחרונים שלנו בוושינגטון, הראה לי תמונה מתקופתו בשבי ואמר: 'למרות הסבל הנורא מעולם לא פיקפקתי במחוייבות שלי לערכים של חופש וצדק'. מקיין ייחסר לכולנו, מאוד. יהי זכרו ברוך".

יו"ר 'יש עתיד', חבר הכנסת יאיר לפיד כתב כי הוא "מרכין ראש לזכרו של ג׳ון מקיין. פטריוט אמריקאי, ידיד ישראל אמיתי. חייל ישר בעולם של פוליטיקאים".

חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) כתב: "‏ג׳ון מקיין היה קודם כל גיבור אמריקאי, שגילם בחייו את הערכים המסורתיים של אמריקה. הוא נעלם בתקופה שערכים לה מתפרקים ונמצאים בסימן שאלה. ישראל תחסר את אחד מידידיה הגדולים בסנט".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הלך לעולמו ג'ון מקיין. גיבור אמריקאי. וככל שזה נדיר כיום, גם מנהיג פוליטי עם עקרונות. ידיד ענק של ישראל. בעיקר של בטחון ישראל - וחבר אישי יותר מ-20 שנה. איש שהיה מרחק נגיעה מהבית הלבן ומעולם לא נפל ברוחו. לא בשבי בויאטנם ולא בשיאי הקריירה בוושינגטון או בסיוריו בעולם. יהי זכרו ברוך".

בארה"ב פורסמו דברי ההספד של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב בשעבר, ברק אובמה, ג'ורג' בוש, ביל קלינטון וג'ימי קרטר, והמועמד לנשיאות הילרי קלינטון.