נתניהו בביהכנ"ס בווילנה
"חובה לגדוע את הרשע באיבו"

ראש הממשלה נפגש עם ראשי הקהילה היהודית בווילנה בבית הכנסת הכוראלי בעיר. "נצח ישראל לא ישקר"

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו באלול תשע"ח

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר בצהריים (ראשון) בבית הכנסת הכוראלי בווילנה והשתתף באירוע עם הקהילה היהודית של העיר.

בפתח דבריו הוא התייחס למותו של הסנאטור ג'ון מקיין. "יש לנו ידידים רבים בעולם היום, יותר משאנשים מבינים, כולל בעולם הערבי, אבל אין לנו ידידה גדולה יותר מאשר ארה"ב של אמריקה. ובמעמד זה, אני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחתו של הסנאטור ג'ון מקיין, פטריוט אמריקני גדול וידיד גדול של ישראל".

"אני מכיר את ג'ון מקיין שנים רבות מאוד. ביקרתי אותו בקונגרס האמריקני פעמים רבות והוא ביקר אצלי בירושלים פעמים רבות מאוד, כולל בשנים האחרונות. לישראל מעולם לא היה מגן גדול יותר. מדינת ישראל מצדיעה לסנאטור ג'ון מקיין", סיפר נתניהו.

הוא ציין כי עמידתו בבית הכנסת היחיד ששרד בבירת ליטא, היא אמירה משמעותית. "כשאני ניצב כאן היום בבית הכנסת הכוראלי בווילנה ואחרי הביקור הקשה ביום שישי בבורות המוות בפונאר, אני יודע שישנם שני לקחים מן השואה שלעולם לא נשכח".

"הראשון הוא שחובה לגדוע את הרשע באיבו, לעצור דברים רעים כשהם קטנים, להילחם בברבריות, בטרור וברדיקליות כשהם קטנים ולא לאפשר להם לגדול. השני הוא שליהודים תהיה היכולת להגן על עצמם בכוחות עצמם. זוהי המשמעות של המדינה היהודית. זה מה שעשינו וזה מה שתמיד נעשה. נצח ישראל לא ישקר", סיכם ראש הממשלה.

הוא הוסיף וסיפר, "רעייתי שרה ואני צעדנו אתמול ברחובות הגטו היהודי בווילנה. ראינו את הבתים היהודיים. שרה אמרה שהיא יכולה לראות את פניהם של הילדים היהודים הקטנים מלפני 75 שנה".

"ראינו את התיאטרון היהודי, יכולנו לשמוע את נגינת הכינורות, ראינו חדרים של חלק ממאה בתי הכנסת היהודיים, ראינו את הבריקדות, שם יחיאל שיינבוים ורעיו האמיצים לחמו עד מוות בכובשים הנאצים, ראינו את ההתנגדות היהודית בלבו של הגטו וראינו את החצרות בהן קיבצו את היהודים לפני שהם נשלחו לפונאר, שם הם נורו ע"י משתפי פעולה ליטאים וע"י הנאצים ולאחר מכן הושלכו אל תוך בורות המוות. ראינו את כל זה. ראיתי את תמונותיהם על קירות הגטו, שמעתי את סיפוריהם, רציתי לומר להם: 'אנחנו כאן, חזרנו, אנחנו חיים. עם ישראל חי", הצהיר נתניהו.

ראש הממשלה ציין כי בעצם הוא גם סוגר מעגל. "משפחתי היא בעלת שורשים ליטאיים עמוקים. אני ליטאי משני הצדדים, יש לי אמנם גם גנים יהודים ספרדים, אבל נדבר על זה פעם אחרת. אני מגיע לווילנה, למעשה חוזר לווילנה, כראש מדינה יהודית גאה, חזקה ומתקדמת. מה השתנה ב-75 השנה האחרונות הללו מבחינת העם היהודי? לא הניסיונות להשמיד אותנו, עדיין יש כאלה שמבקשים להשמידנו. איראן מצהירה על כך מפורשות, חמאס אומר זאת מפורשות וכך גם אחרים. מה שהשתנה הוא היכולת שלנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. איננו עוד חסרי הגנה, איננו עוד חסרי ישע. אנחנו כוח ששולט בגורלו שלו, באמצעות מדינת ישראל והצבא הישראלי. זהו שינוי מופלא של ההיסטוריה. זוהי משמעותה של המדינה היהודית – היכולת של יהודים להגן על עצמם".טוען....