לבני וגבאי
לבני וגבאי צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הפרסום בחדשות 2 על יוזמתם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת להביא לגינוי נגד ישראל בעצרת הכללית של האו"ם מעורר זעם רב גם בקרב חבריהם לאופוזיציה.

יו״ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הצהירה כי היא נכונה להיאבק בצעד הערבי. "נתייצב נגד הנסיון של החכי״ם הערבים לפעול נגד ישראל ולגנות אותה באו״ם ונאבק בתוך ישראל לשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"נמשיך להתנגד נחרצות למי שיבקש לפגוע בקיום של ישראל כמדינת העם היהודי או בקיומה כדמוקרטיה. חוק יסוד מגילת העצמאות שנביא להצבעה יחזיר את ישראל לעצמה", דברי לבני.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הוסיף כי "הח"כים של הרשימה המשותפת ממשיכים להשמיץ את המדינה שלנו בכל מקום. נמשיך להילחם בתופעה הזאת".

עם זאת הוא בחר גם לתקוף את ראש הממשלה. "האחרון שיכול לקטר עליהם הוא נתניהו, שלחץ בחום את ידו של ערפאת, שיחרר 1,000 מחבלי חמאס, הפסיד לחמאס בצוק איתן, הביא את סלאח ערורי לטיול בעזה והסתיר מהרמטכ"ל את העובדה שהוא ובן הדוד שמרון, נתנו אישור לגרמניה לשדרג צוללות מצריות".

חברת סיעתם, ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי "הניסיון להשתמש בחוק הלאום כדי לייצר דה לגיטימציה של ישראל, גרוע לא פחות מחוק הלאום בעצמו".

"אם יש מאבק שהאופוזיציה ניהלה אותו מתוך הסכמה עמוקה ומשותפת שהיעדרותה של המילה שוויון מנוסח החוק הוא פגיעה בערכי יסוד של מדינת ישראל, היה זה נגד חוק הלאום. המאבק שלנו נגד חוק הלאום ימשך מחד, ומאידך נגד מי שעושים בו שימוש כדי לפגוע במדינת ישראל ובחוסנה. טוב יעשו חברי הרשימה המשותפת אם את המאבקים שלהם ישמרו לכנסת ולכיכר רבין ולא יעבירו אותם לחו"ל. דרך המאבק הזו, לא תסייע במאבק בחוק עצמו ודאי לא למאבק למען שוויון".

חברי הכנסת ערבים ממשיכים בינתיים להצדיק את עצמם. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה אמר כי" שום דבר לא סודי. חוק העליונות היהודית ממסד את ההפרדה, האפליה והגזענות. כך אמרנו בכנסת וכך נגיד בעולם. בסך הכל מדובר בהסברה במיטבה".

"חוק הלאום פוגע פגיעה אנושה בשוויון בין האזרחים ובמרחב הדמוקרטי. בשביל זה אנחנו ניאבק בכל החזיתות. ראוי שמי שעוד רוצה לחיות בדמוקרטיה יצטרף אלינו", טען עודה.

ח"כ יוסף ג'בארין הוסיף, "הפנייה שלנו למוסדות הבינלאומיים היא חלק מההגנה על מעמדנו וזכויותנו במולדתנו מול החקיקה הגזענית והמסוכנת בישראל, ובראשה חוק הלאום".

"כנראה שעל ראש הגנב בוער הכובע, שכן אם לממשלת ישראל אין מה להסתיר מעיני העולם מדוע רבה כל כך ההתרגשות מהפעילות הבינלאומית שלנו? ממשלת הימין הקיצוני צריכה להתבייש בחוק הלאום ובחקיקה הגזענית מול העולם הדמוקרטי שמקדם שוויון ואזרחות שווה לכל האזרחים", אמר ג'בארין.