אולפנה חדשה לבנות המגורשים, ולא רק

אולפנה חדשה, ראשונה בחבל לכיש. לא רק בנות משפחות מגורשי גוש קטיף תהיינה חלוצות המוסד. "נדגיש ערכים שתושבי גוש קטיף האמינו בהם".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז באלול תשע"ח

יום היערכות באולפנה החדשה
יום היערכות באולפנה החדשה
צילום: אולפנת ב"ע לכיש

בישוב בני דקלים תיפתח מחר (רביעי) אולפנה חדשה, אולפנת בני עקיבא בלכיש, בה תלמדנה בעיקר בנות למשפחות המגורשים מגוש קטיף, אך לא רק הן.

לקראת האירוע שוחחנו עם שתיים, עם מנהלת האולפנה שירה גרינוולד, ועם תאיר, תלמידה העולה לכיתה ז' ותעשה את צעדיה הראשונים במוסד יחד עם צעדיו הראשונים של המוסד עצמו.

"אנחנו זוכים לחדש ולקחת חלק מתהליך התחדשות וצמיחה בחבל לכיש. לאחר הגירוש המשפחות חיפשו מקום חדש להתיישב בו ולהפריח מקום והגיעו בין השאר לחבל לכיש ואנחנו כיום כמה שנים לאחר הגירוש וכעת אנחנו זוכים להיות חלק מעוד יתד שאנחנו מצליחים לתקוע אותו בקרקע", אומרת גרינוולד המציינת כי הלימודים לא עשויים להיות שונים באופיים ובמהותם מהקיימים במקומות אחרים, ועם זאת "הייחוד של האולפנה הוא שמדובר במקום משפחתי, מקום צומח, מקום חם ומכיל. אנחנו רוצים גם להדגיש ערכים שתושבי גוש קטיף מאמינים בהם, חיבור לאדמת ארץ ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל, אבל רבות מהתלמידות לא היו בתקופת הגירוש או שהיו צעירות מאוד".

המוסד ייפתח עם השקתם של שלושה מחזורים, כיתות ז', ח' ו-ט' ולמעשה מדובר במוסד ראשון מסוגו באזור לכיש, מוסד שלהקמתו חברו המועצה, מוסדות בני עקיבא ומשרד החינוך. "אנחנו רוצים לשים את הדגש על תכנית טובה ערכית תורנית ולימודית", מספרת גריינוולד המציינת כי עד כה יצאו בנות הישובים בחבל ללימודים מחוצה לו, וכעת עם הקמת המוסד מגיעות אליו בנות מדרום הר חברון, מקרית גת, בית שמש, יד בנימין גדרה ומקומות נוספים. "תהיה אופציה חינוכית מצוינת ליד הבית וזו בשורה גדולה בעיניי".

את תאיר, שכאמור עולה לכיתה ז', שאלנו מה משך אותה במוסד החדש וגרם לה לבחור בו למרות שאין לה מסורת ורקע שניתן לראות ולשאוף אליו. "זו אולפנה שקרובה לבית שלי. חוץ מזה, היו לנו מפגשים לפני ההרשמה והתרשמתי לטובה", היא אומרת.

על החששות לקראת השנה החדשה אומרת תאיר כי אכן קיים חשש לקראת הבאות "גם מהתחלת אולפנה", כלשונה, ועם זאת כמי שמגיעה עם כל בנות כיתתה לאולפנה החדשה היא מקווה ומאמינה שהצעדים יהיו קלים יותר.

על שיווק האולפנה שטרם קמה מספרת המנהלת, שירה גרינוולד: "זה היה אתגר. דיברנו על מקום שהוא משפחתי, מקום שרואה כל בת באשר היא, מקום שחורט על דגלו ערכים של עבודת ה' בשמחה וביראה, מקום של מצוינות לימודית וערכית, מקום של מימוש עצמי. אנחנו זוכות להתחיל שנה עם צוות מדהים של מורות שמדברות על שליחות והתחדשות".

על התחושה שקיימת לעיתים לפיה מימוש עצמי לא מתיישב בהכרח עם שליחות הרואה את הכלל, אומר גרינוולד שהיא דווקא אינה רואה סתירה בין שני הערכים: "אני דווקא רואה חיבורים יפים. חלק מהמימוש העצמי שלנו זה מילוי השליחות. חלק מהתהליך של כל בת וכל איש צוות זה בירור פנימי של מה רוצים מעצמנו, ואז איך עומדים באתגרים האלה. אם יודעים להגדיר מה רוצים מעצמנו אז כבר פחות רואים את עניין המסירות אלא רואים בכך עניין טבעי".

"דיברו איתי על מקומה של אישה כראשת אולפנה. כשמוכנים להתמסר אמנם יש מחיר אישי אבל מתפללים לאיזונים נכונים וכשמצליחים להגיע לתפילה והשלמה חשים שליחות מתוך השלמה עם הקושי שקיים בדבר. היינו צריכים לשווק את האולפנה כשאין מה להראות, לא בוגרות, לא צוות ולא מקום פיזי ועבדנו קשה להנכיח את המקום, גם את המקום הפיזי וגם את ההיכרות עם הצוות ובין הבנות לבין עצמן. כל בת שמגיעה מתוך תחושה של מחזור א' על כל המשמעות והאתגר שבדבר. יש כאן ממש חבלי לידה, עם הקשיים והצירים ועם השמחה הגדולה לקראת הדבר הנפלא שאנחנו זוכים לו".