צפו: הדפיסו לתנין זנב חדש!

תנין באריזונה איבד את זנבו בקרב ומאז הוא מתקשה לתפקד. בעזרת טכנולוגיה חדישה הצליחו החוקרים להדפיס לו זנב מלאכותי חדש

מתנאל ראט , י"ח באלול תשע"ח

תנין עם זנב הוא תנין מאושר
תנין עם זנב הוא תנין מאושר
צילום: iStock

לא רק פיצה אפשר להדפיס. תנין שהפסיד את זנבו בקרב מול תנין אחר חי במשך 8 שנים בקושי רב ללא זנב. בעזרת טכנולוגיה חדישה הצליחו להדפיס לו זנב מלאכותי ולחברו אליו.

אפשר לומר שבשביל התנין, הזנב הוא האיבר החשוב ביותר (מלבד הראש כמובן). הראיה לכך יכולה להיות התנין באריזונה שאיבד את הזנב בקרב מול תנין אחר ומאז מתקשה לתפקד.

הרשויות מצאו את התנין (שכבר זכה לכינוי Mr.Stubbs) לפני כ8 שנים אצל ציידים לא חוקיים והעבירו אותו במהירות לטיפול. החוקרים שמטפלים בו מניחים שהתנין איבד את הזנב כאשר תנין אחר נשך אותו, וזו גם כנראה הסיבה שהתנין היה לטרף קל לציידים שבאו לתפוס אותו.

ד"ר ג'סטין גאורגי מסביר בסירטון שמכיוון שחלק עיקרי מההליכה של התנין תלוי בזנב, התנין יכול ללכת רק באיטיות ושאר התנינים לוקחים לו את האוכל באופן קבוע.

בנוסף, הזנב חיוני לתנין בשביל שיוכל לשחות במים, וללא הזנב הוא עלול לטבוע במים העמוקים. מכיוון שחלק עיקרי מתפקוד התנין תלוי ביכולת השחייה שלו היה צורך להשיג לו זנב חדש במהירות.

אבל, ייצור הזנב לא היה כל כך פשוט. הזנב צריך להיות חזק דיו על מנת שלא ייקרע כאשר התנין מזיז אותו לצדדים, וכן עליו להיות מספיק כבד בשביל שיוכל לאזן את משקל התנין כאשר הוא שוחה במים.

לבסוף, לאחר 8 שנים של נסיונות הצליחו החוקרים להשתמש במדפסת תלת מימד על מנת ליצור לMr.Stubbs זנב חדש ולאפשר לו לשוב לחיים רגילים. את הזנב חיברו החוקרים על ידי רתמה מיוחדת שמצד אחד תעמוד בלחץ שמפעיל התנין על הזנב ומצד שני תיתן לו יכולת תזוזה נוחה.

והאם תהיה אפשרות עוד כמה שנים להדפיס איברים מלאכותיים גם לבני אדם? בינתיים עוד קשה לדעת אבל נראה שאנחנו בכיוון הנכון.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!