טראמפ
טראמפ Reuters

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר ניוארט, הגיבה הלילה (רביעי) לשאלות התקשורת באשר לקיצוץ החד בסיוע לרשות הפלסטינית.

"לפני כמה חודשים הנשיא הודיע כי ייזום סקירה כוללת של הסיוע האמריקני הניתן לרשות הפלסטינית וגם לעזה כדי להבטיח כי שכספי משלם המסים האמריקני הוצאו על פי האינטרסים הלאומיים של ארה"ב", הסבירה ניוארט.

"לאחר מכן התקבלה החלטה כי הכסף שעובר לפלסטינים, אינו משמש בעת הזאת לטובת האינטרסים הלאומיים של ארה"ב ואינו מספק שום ערך מוסף למשלם המסים האמריקני", הוסיפה.

לדבריו ניוארט, "כאשר אנחנו מדברים על סוגיית עזה, והיא כנראה אחת הנקודת החשובות ביותר לפלסטינים, אפשר לומר שהסיבה העיקרית שהמצב שם כל כך נורא מכל הבחינות היא התנהלות חמאס".

"החשמל הפך לבעיה, המים הם בעיה, הביטחון הוא בעיה. לכל זה אחראי חמאס שלא דואג לבני עמו ומסרב לכל הבקשות מבחוץ בנושא. במקום זאת הוא משתמש בכסף לסוגים אחרים לגמרי של פרוייקטים ואתם יודעים בדיוק על מה אני מדברת", אמרה הדוברת לעיתונאים כשהיא רומזת שכספי האמריקנים מושקעים בטרור במקום באוכלוסיה.

לשאלה האם הממשל האמריקני לוקח בחשבון שבנות בריתו, כולל ישראל, סוברות שהקיצוץ בסיוע עלול להוביל להתדרדרות מהירה - ביטחונית והומניטרית - ענתה ניוארט, "ארצות הברית היא המדינה הנדיבה ביותר בעולם, אבל בפרוייקטים כמו עזה צריכות גם מדינות אחרות להיות לא רק שותפות אלא לקחת אחריות. אנחנו לא צריכים לעשות זאת לבד".

היא נשאלה האם ארה"ב פועלת לסגירת אונר"א, שגם בתקציבה קיצצו האמריקנים. "נכון לעכשיו אין לנו שום החלטה להודיע בנושא", סיכמה דוברת מחלקת המדינה.