השלכות רוחביות. אדלר
השלכות רוחביות. אדלר צילום: מירי צחי

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס שילה אדלר, עד לא מכבר מנכ"ל מועצת יש"ע להחלטה התקדימית של בית המשפט המחוזי לאפשר את הסדרת הישוב מצפה כרמים, ובראשית דבריו הוא מתאר את השמחה בישוב, שמחה לה היה שותף אמש יחד עם התושבים ואותה הוא מגדיר כאירוע חגיגי אף יותר מאירועי סיום הקיץ שהתקיימו באתרים שונים בהשתתפות אמנים שונים.

אדלר, המתמודד כיום על כהונת יו"ר מועצת בנימין, מציין כי התקווה והאמונה היא שהחלטת בית המשפט תהיה תקדימית ותשליך על שכונות וישובים רבים הפזורים ברחבי אזור בנימין ובכלל ביהודה ושומרון. כאשר נשאל אם יתכן וערעור כלשהו שיוגש לבג"ץ על ההחלטה יביא למסקנות שיעכירו את השמחה, כלומר יניבו החלטה שתהפוך את ההחלטה שהתקבלה, הוא משיב ומזכיר כי המאבק להסדרת מצפה כרמים נמשך כשבע שנים ולמעשה בג"ץ המתין להכרעת בית המשפט המחוזי על מנת שיוכל להתייחס אליה בהכרעתו. במציאות שכזו הסיכוי שהחלטת המחוזי לא תתקבל על ידי שופטי בג"ץ הוא סיכוי נמוך.

עם זאת גם הוא מודע לכך ש"הכול אפשרי", כלשונו ויתכן שהשמחה מוקדמת מעט, אבל לדבריו "בית המשפט לא הקל עלינו" ודרש בחינה מעמיקה של כל סוגיה סביב הנושא, זאת לבד מלחצים שהופעלו על המתיישבים ונציגיהם למשיכת העתירה. "אני מאמין שבסופו של דבר הדרך הארוכה שהיא הקצרה היא הנכונה כי ההצלחה הזו תועתק לעוד לא מעט מההתיישבות הצעירה".

בדבריו מקפיד אדלר לציין לשבח את פעילותה של שרת המשפטים, איילת שקד, שיחד עם צוותה הובילה את המהפך, כהגדרתו. "בכל ארגון, משרד ממשלתי או מועצה מוניציפאלית ,רוח המפקד משפיעה. כאן רוח המפקדת השפיעה. יש הרבה שמנסים לעצור בדרך, אבל בעבודה קשה ובפריטה על התזמורת ועל צוותה, בהתאם להנחיות ולרוח בעשרות ישיבות ודיונים, היא הוכיחה את עצמה".

על מאבקם של תושבי מצפה כרמים הוא אומר: "אירוע מצפה כרמים בהתיישבות בכלל ובפרט בבנימין הוא מעבר למצפה כרמים עצמו. במשך שבע שנים הם נאבקים לא רק למען עצמם אלא למען כלל ההתיישבות, וזו השמחה שפרצה אתמול באופן ספונטני כל כך".

על המאבקים שמנגד, בניסיון לתקוע מקל בהליכי הסדרת הישוב, אומר אדלר כי "הצד השמאלי ניסה לעצור את זה בכל דרך. הם מבינים שהפתרון שהשרה התוותה הוא אירוע רוחבי בעל השפעה גדולה שנראה את תוצאותיו בשנים הקרובות".

עוד התבקש אדלר להתייחס גם לדברים שאמר הבוקר העיתונאי והמשפטן בן דרור ימיני ולפיהם גם אם ניתן לאשרר הכול בבית המשפט הרי שההתיישבות שתאושר כעת תמנע את האפשרות להפרדה ולהקמת מדינה פלשתינית, ולמעשה הדבר יוביל למדינה אחת לשני עמים, מדינה בעלת מאפיינים שהוא אינו חפץ בהם.

"זכיתי לקיים עם בן דרור ימיני לא מעט מאבקים בחרם על ישראל, השתתפנו בלא מעט כנסים בעולם", משיב אדלר ומבהיר כי מעבר לעובדה שמצפה כרמים אינה התיישבות מבודדת אלא ישוב סמוך לכוכב השחר, הרי שאכן, "להתיישבות הצעירה יש חלק גדול ביצירת רצף טריטוריאלי שעדיין אינו מלא בכיוון מזרח. במעוף הציפור את הרצף מייצרים עלי שילה ובנותיה – אחיה, קידה, אש-קודש, עדי עד ועמיחי. כל אלה מייצרים רצף עד כביש אלון, וזו אולי התשובה המדינית המשמעותית ביותר לבן דרור ימיני שמתנגד לישראל כמדינה אחת ולכך שישראל תהיה במקומות שבהם היא נולדה. תפיסותינו שונות והדרך שלנו היא שמוכיחה את עצמה".

"אנחנו זכאים לכל הזכויות של כל תושב בישראל הקטנה, ואם מישהו טוען לבעלות על הקרקע הוא לא באופן גורף מעיף את המתיישבים אלא יש הליך ויש עדויות וראיות שצריך להציג, ואם התברר שיש תקלה אז מוצאים חלופות כמו פיצוי קרקע כפי שקורה בכל מדינת ישראל", אומר אדלר ומדגיש כי ארגוני השמאל הפועלים נגד ההתיישבות אינם עושים זאת מתוך דאגה לעשוקים אלא אך ורק מתוך רצון לנגח את ההתיישבות, ובשם מטרה זו הם מגייסים עקורים בירדן שיטענו לבעלות על קרקעות ללא רצון לפשרה או צדק, שהרי איש מהם לא מתיישב על חורבותיו של מבנה או חורבותיה של שכונה כזו או אחרת, "ואם זו המטרה אז נמשיך להתיישב ונמשיך לפעול בכלים המשפטיים החוקיים ועם האנרגיות שיש בהתיישבות. זהו יום חג להתיישבות".

על היחסים המורכבים בין ההתיישבות הוותיקה ביהודה ושומרון לבין ההתיישבות החדשה והביקורת שהוטחה בהנהגת יש"ע ככזו שאינה דואגת להתיישבות הצעירה, אומר אדלר כי במציאות בה בבנימין ישנם 45 ישובים והעוגה התקציבית היא אחת, הקשב וחלוקת המשאבים בין הישובים הוותיקים לצעירים משתנה. הוא מציין כי "באופן טבעי וטוב הישובים הוותיקים נכנסים לתהליך של נורמאליזציה ומעניין אותם איכות חיים, כבישים, תשתיות, חינוך וכו'. בעבר כשהיה מדובר בקראוון ושביל הקשב היה אחר. מדובר בהליך בריא וטוב של רצון לחיות במקום טוב עם תשתיות טובות. בד בבד לא ניתן לנוח. אנחנו שומעים שרעיונות מגיעים מעבר לים, וכמי שאמונים על המשך מפעל ההתיישבות ביו"ש ובבקעת הירדן אנחנו לא יכולים לנוח. התהליך לא הסתיים. זה הר בלי פסגה וצריך להמשיך לפעול, לתת קשב לצרכי הישובים הגדולים, לדאוג לתשתיות ובמקביל לא לשכוח לרגע את האמירה החשובה של ההתיישבות הצעירה הדואגת לרצף טריטוריאלי ונותנת מענה למצוקת דיור. ללא ההתיישבות הצעירה לא יהיו עתודות קרקע. ככל שלא נהיה בשטח נאבד את הקרקעות. המציאות הזו לא שהתנתה במאה השנים האחרונות".