לבטל. עו"ד טליה ששון
לבטל. עו"ד טליה ששון צילום: גילי יערי, פלאש 90

הציונות הדתית גועשת סביב הטענות להתערבות מכוונת של הקרן החדשה לישראל בארגונים פנים מגזריים, ובראיון ליומן ערוץ 7 התייחסה נשיאת הקרן, עו"ד טליה ששון, לטענות, כשבראשן הקביעה לפיה לא הקרן היא הפונה אל הארגונים אלא להיפך ולאחר פניה שכזו מטרותיו של כל ארגון המבקש תמיכה נבחנות ובהתאם מתקבלת החלטה אם להעביר תמיכה או לא.

"הציונות הדתית לא כולה עשויה מקשה אחת. לכל אדם יש דעות והבדלי השקפות גם בתוך הזרמים. מתוך הציונות הדתית צמחו ארגונים שמבקשים להביא לשינוי מסוים בציונות הדתית. לדוגמא, ארגון 'קולך' מבקש להביא את הפמיניזם הנשי לציונות הדתית, וזו שאלה של השקפה", אומרת עו"ד ששון וקובעת כי הקרן בנשיאותה היא עומדת לא באה ואינה מבקשת לשנות איש ולא את הציונות הדתית ולא להגיד לאיש מה לעשות.

"הם בוחרים את הקרן ולא להיפך. אנחנו לא רצים אחרי אף ארגון אלא הם פונים לקרן לבקש תמיכה כספית. הקרן בוחנת את מטרות הארגונים ומוכנה לתמוך בארגונים הללו בשמחה ובלב פתוח בתקווה שהאנשים והארגונים הללו יוכלו לקדם את השקפתם", אומרת ששון ומציינת כי ההכרעה סביב העברת תמיכה שכזו מתבססת על השאלה "האם העקרונות שאותם אנשים רוצים לקדם הם עקרונות שאנחנו, על פי העקרונות שלנו, יכולים להסכים להם. כשמדברים על פמיניזם, קידום נשים, שוויון וכל נושא המגדר, כשהדבר יוצא מתוך הציונות הדתית ואותם אנשים רוצים לחולל שינוי, והם רוצים את התמיכה שלי, הם יקבלו אותו ברצון. יש לזה תרומה לקידום החברה הישראלית כולה".

בעקבות דבריה אלה של ששון שאלנו אותה איך הדברים מתיישבים עם דברים שאמרה רחל ליאל, מנכל"ית הקרן, בראיון בו קבעה כי אם בעבר תמכה הקרן בקמפיינים שבהם נלחם הציבור החילוני בציבור הדתי הרי שכעת יש להתקדם במאבק שהצליח רק חלקית ולהשתמש בקולות מתוך הקהילה הדתית לאומית עצמה.

על דברים אלה אומרת ששון כי אינה מפרשנת את ליאל אך היא משוכנעת שכוונתה לאותם דברים שבהם היא מאמינה. "כנשיאת הקרן אני יכולה לומר על המדיניות שלנו שהקרן לא באה לשנות את הציונות הדתית, אלא לתמוך בחלקים בציונות הדתית שמבקשים לקדם ערכים שלהם אנחנו מסכימים".

"רבים בחברה הישראלית רוצים לקדם נשים ושוויון והגנה על נשים וכו'. אנחנו רוצים לעזור לאנשים בציונות הדתית שהם שקמו כדי לעשות, ואנחנו רוצים לעזור להם", דברי עו"ד ששון.

עוד שאלנו את הנשיאה מה הסיבה שהקרן פועלת כארגון אמריקאי ולא כארגון ישראלי, והאם אין הדבר פוגם בשקיפות הנדרשת של הארגון ומקורותיו. על כך היא משיבה:

"הקרן הוקמה לפני ארבעים שנה בשיתוף יהודים אמריקאים וישראלים מתוך מטרה משותפת לחיזוק החברה הישראלית בישראל, גם בהשגת צדק חברתי וגם בחיזוק הדמוקרטיה הישראלית. אלו שני העיקרים שבראשה של הקרן. הכסף מגיע מארה"ב ברובו. בישראל לא הצלחנו לפתוח כיסים כמו בארה"ב.

אנחנו מגייסים כשלושים מיליון דולר בשנה. 85 אחוזים מגיע מיהדות ארה"ב וחלקים אחרים מגיעים ממדינות אחרות. בארה"ב יש סעיף בחוק שמאפשר פטור ממס לכסף שתורמים למטרות האלה, גם אם הכסף הולך למטרות במדינות אחרות. לכן הקרן נרשמה בארה"ב כדי לאפשר לתורמים שלנו את קבלת הפטור ממס. הדבר הזה מאוד עוזר להם".

דבריה של רחל ליאל (תנועת 'רעננים')

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו