"כשהגענו לא היה כאן כלום"

מגורשי חומש הוותיקים ובהם גם מייסדי הישוב עלו למקום בו עמד הישוב. המגורשים התקשו לעצור את הדמעות כשחזרו לחורבות בתיהם.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ח

"כשהגענו לא היה כאן כלום"-ערוץ 7
המגורשים עלו לחומש
צילום: אור גרייצק

13 שנים לאחר הגירוש, עלו בסוף השבוע לראשונה כקבוצה אחת כל מגורשי חומש הוותיקים לחורבות הישוב בו התגוררו. בין העולים היו גם מייסדי הישוב.

העלייה התקיימה לבקשת המגורשים, שחשו לאחר התקדמות החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון כי יש לאן לחזור.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, מגורש משא – נור בעצמו, סייע למגורשים לקבל אישור לעלייה המיוחדת והתלווה אליה בעצמו.

המגורשים נפגשו עם תלמידי ישיבת חומש שעד היום שמרו עבור המגורשים על המקום ודאגו לנוכחות יהודית רציפה לאורך כל השנים. ראש ישיבת חומש אמר למגורשים: "עכשיו אני מבין מניין אנחנו שואבים את הכוחות להיות כאן. אנחנו שואבים את הכוח מכם. החלוצים בעלי העוצמה שהקימו את המקום". המגורשים התרגשו והודו לתלמידי הישיבה על נוכחותם במקום.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר למגורשים: "אני מאוד מתרגש מהביקור כאן משתי בחינות. גם כתושב שאנור לשעבר אבל גם כראש המועצה האזורית שומרון, זה ישוב של המועצה האזורית שומרון. זה ישוב שמחכה לבניו שיחזרו אליו. ואנחנו עוד נחזור לכאן".

דגן הוסיף, "אנחנו בכל קדנציה מגישים הצעת חוק לביטול הגירוש מצפון השומרון. אנחנו נתנגש בקיר הזה פעם ועוד פעם, עד שהקיר יישבר. והוא יישבר. יש כאן את תלמידי ישיבת חומש שיושבים כאן כבר 11 שנים. וכולם מכבדים אותם במרחב, גם הצבא, וזאת מכיוון שלא היה מאבק ציוני מוסרי וצודק מהמאבק על החזרה הביתה ליישובי צפון השומרון".

מייסדי המקום ביניהם ראובן וברוריה טביב, ובני וזהבה שלום, שיזמו את המפגש סיפרו, "כשהגענו לא היה כאן כלום. פשוט כלום. רק הר קרח. היום יש כאן כבישים מדרכות סימונים על המדרכות, יהיה הרבה יותר קל לחזור היום".

המגורשים התקשו לעצור את הדמעות כשחזרו לחורבות בתיהם. הם חפרו באדמה, חיפשו זכר לבתים והראו לבנים ולנכדים את המקום אותו יישבו בעשר אצבעות וממנו גורשו.