כשהנפש נשברת, כל הבית נפגע

מרדכי ושרה קטן משתפים בראיון מיוחד בערוץ 7 את התהליך שעברו בשנתיים האחרונות בסיוע עמותת "חיים של טובה", במהלכן סבלה שרה מדיכאון וחרדות.

"לפני שנתיים פחות או יותר היו שני אירועים, טריגרים", מתארת שרה איך הכל התחיל. "הראשון - היה אצלי חשד לגידול שבדיעבד הופרך והשני - לילדה שלנו היתה דלקת ריאות רגילה של ילדים".

במהלך השבועות שבהם עברה שרה בדיקות עד שהתברר שאין לה גידול, ובתה קיבלה טיפול לדלקת הריאות, שרה הפסיקה לתפקד בבית. "היתה צניחה תפקודית מאוד משמעותית, המציאות היתה נראית לי בלתי הפיכה. כל משימה הכי קטנה היתה נראית בלתי עבירה".

בתום אותם שבועות קשים ולמרות שהטריגרים חלפו, מצבה של שרה לא השתפר. מרדכי מתאר כיצד הבין שמשהו אינו כשורה במצבה של אשתו, "זה נהיה יותר מאשר קושי של יום-יומיים זה ממשיך וממשיך. הטריגרים הראשונים כבר חלפו ועדיין זה ממשיך והבנו שצריך לעשות עם זה משהו ואי אפשר להישאר עם זה כי זה משפיע על היום יום, על הקשר בינינו ועל הקשר עם הילדים ובכלל ההתנהלות של הבית. זה מצב קשה".

"יאוש, יאוש", מתארת שרה את התחושה הנוראה שליוותה אותה לאורך כל התקופה, "יאוש גמור. הכל נורא מייאש".

היא מתארת כיצד אפילו משימה יומיומית של האכלת התינוקת הופכת להיות סיוט ומקור לחרדות, "הארוחה של הדייסה שהילדה ירקה ולא אכלה כמו שצריך. זה הופך להיות הכל. זה טוטאלי. זה מחשבות שהיא לא תאכל יותר והיא תרעב והיא תקום לי בלילות ולא תהיה שבעה. ככה כל דבר וכל פרט ביום יום נהיה כזה".

לבני הזוג קטן שלושה ילדים, ומרדכי מציין שגם הם חשים בשינוי שהתרחש בבית, "כל אחד מהם מתמודד בצורה שונה. הם חוו את זה והשתדלנו כמה שיותר לשמור על יציבות של הבית אבל הם הרגישו שמשהו פה קורה".

בשלב מסוים, שרה ומרדכי החליטו יחד כי עליהם לפנות לעזרה, "אני זוכרת שמרדכי תפס אותי פעם אחת שהיה איזה בכי גדול ואמר לי 'שרה. צריך לעצור את זה. צריך לצאת עם זה ולטפל בזה. זה לא רגיל. שמת לב?' הוא עצר אותי כמעט פיזית, זה היה רגע אחד שהחלטנו שצריך לעשות משהו".

אחרי שהגיעה ההבנה שהם זקוקים לעזרה וטיפול, הם מתחילים את החיפוש אחרי הגורם המתאים, "עולה השאלה למי ללכת ומי יעזור ואיך למצוא מישהו שבאמת מתאים ולעמוד כלכלית בעלויות במישהו שמתאים".

מרדכי היה היחיד שהאמין בי אבל לא היו לו הכלים לטפל", מסבירה שרה, ''זה גם לא תפקידו".

בזכות היכרות מוקדמת של מרדכי הוא מחליט לפנות לרב נתן שליו, יו"ר עמותת "חיים של טובה", ולשאול אותו האם ישנה עזרה שניתן לקבל.

מבחינת בני הזוג, הפנייה לעמותה היתה קו פרשת המים ומאותו הרגע הם חשו כי הם עולים בחזרה על המסלול, "אנשי העמותה רוצים שתחזור לחיים והם מאמינים שאתה יכול לחזור לחיים ולכן הם שם כי אם הם לא היו מאמינים ולא בוטחים בכוחות של האדם אז הם לא היו משקיעים כל כך הרבה כספים, ימים ושעות בייעוצים, פגישות, מטפלים והכוונה", אומרת שרה.

העמותה מעניקה סיבסוד כלכלי לטיפולים אך מרדכי מספר כי התמיכה מתחילה הרבה לפני, "העזרה שקיבלנו היתה עוד לפני הסיבסוד והעזרה הכספית, בהכוונה לאן כדאי ללכת ואיזה אפשרויות יש". מרדכי ושרה מסבירים כי מציאת המטפל הנכון היא עניין מהותי וכי ההכוונה של "חיים של טובה" בעניין הזה חשובה ביותר.

"הצלחנו ב"ה ובעזרת העמותה פשוט למצוא את מה שיכול לכוון אותנו ולהוציא אותנו", אומר מרדכי כשחיוך על פניו. "אמרתי למרדכי 'עכשיו אנחנו יוצאים מזה. זו הדרך'. כשנפגשנו עם מי שעכשיו מלווה אותי והשדר אמון שלה בבריאות, בטוב שלי, היה כל כך נחרץ שאני הייתי המומה", משתפת שרה.

כיום ממשיכים שרה ומרדכי לקבל ליווי מצד העמותה, אך מבחינתם הם כבר ניצחו, "אתה רואה שינוי. אתה רואה את הבן אדם משתנה. אני רואה את זה. שרה מתחילה יותר להאמין בעצמה ולצאת מהיאוש הזה ומחוסר היכולת לתפקד. בהתחלה זה בעוד נקודה קטנה ובעוד נקודה קטנה ולאט זה הופך לשטף".מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו