היעד מוחלט: איראן מחוץ לסוריה

ח"כ בן ראובן מחזק את ידי נתניהו המציב קוים אדומים בצפון: נוכחות איראנית כלשהי בסוריה היא איום מלחמה וסכנה ליציבות האזור.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ח

היעד מוחלט: איראן מחוץ לסוריה-ערוץ 7
איל בן ראובן
צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת האלוף במיל' אייל בן ראובן (המחנה הציוני), חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, התייחס בראיון ליומן ערוץ 7 לדבריו של ראש הממשלה אתמול ולפיהם מי שמאיים עלינו בכלייה מעמיד את עצמו בסכנה דומה, כאשר האצבע מופנית ישירות לעבר איראן וההסכם שחתמה עם ממשלו של בשאר אסאד, נשיא סוריה.

על פי הסכם זה תשקם איראן את צבא אסאד, כולל את מערך הטילים שלו, ולמעשה תהפוך את צבא אסאד לזרוע איראנית על גבולה הצפוני של ישראל. דבריו של נתניהו התקבלו באיראן בכעס. שם מגדיר שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, את ארצו כמדינה ללא נשק גרעיני, ואת נתניהו כמי שניצב ליד מפעל לייצור נשק גרעיני, הכור בדימונה, ומחרחר מלחמה.

"שיח של איומים הוא לא שיח יעיל", אומר חבר הכנסת בן ראובן ומבהיר את המורכבות הביטחונית בגבולה הצפוני של ישראל: "יש לנו בעיה מאוד מורכבת ומסובכת בסוריה. סוריה מתייצבת, ומי שהביא אותה לייצוב הזה הן איראן ורוסיה. רוסיה היא בעלת הבית האמיתית בסוריה. גם בהיבט הישראלי האינטרס שלנו היא סוריה יציבה על גבולנו הצפוני, גם אם אנחנו לא אוהבים את הרוצח בשאר אסאד והגבול התייצב לאחר שאסאד החזיר לידיו את השליטה על האזור.

''הבעיה היא שהכוחות שהגיעו לסוריה במהלך הלחימה וייצבו את בשאר, רוסיה ואיראן, דורשות כעת דיבידנד. רוסיה היא גורם חיובי מבחינתנו ואנחנו נמצאים איתה בקשר רציף, אבל הבעיה היא איראן שרוצה לייצב את עצמה בתוך סוריה".

בדבריו מדגיש בן ראובן ומציין כי אנחנו אמנם מתייחסים להסכם הביטחוני בין סוריה לאיראן, אך איראן פועלת בשיטות שונות ומשונות כפי שבמרחב העיראקי היא משקיעה בתחומי תשתיות וחינוך על מנת לכבוש נתחים נוספים בסוריה, "והציבור הסורי מקבל אותם כי הם נותנים לו את מה שהוא צריך ולא מקבל אותם מהשלטון שלהם".

"ההסכם בין איראן לסוריה הוא הסכם ביטחוני רע מאוד. האיראנים אומרים לסורים 'תמורת נשק וחימוש ובמקביל תצטרכו אותנו ואנחנו בפנים'. המצב של איראן בסוריה הוא הצלחה מבחינתה של איראן, נוצרה מציאות שבה ישראל עטופה בטרור, חיזבאללה בלבנון ובסוריה וחמאס בעזה, ולכן ישראל אומרת בצדק רב שאיראן בסוריה – לא".

מוסיף בן ראובן ומציין: "אנחנו בקשר טוב עם הרוסים. גם הם מבינים את מה שאנחנו אומרים ואפילו הסורים שאיראן בסוריה זו בעיה, אבל אין להם אפשרות להתמודד. הרוסים אומרים שהם יכוים לעשות מעט מאוד אבל אחרי שהם נלחמו יחד איתם לשימור מעמדו של אסאד ולנוכח האינטרסים שלהם לא ניתן להוציא את האיראנים, ולכן הם מציעים הצעות פשרה של הרחקת האיראנים ל-60 או 80 קילומטר, אבל מבחינתה של ישראל קו של שישים או שמונים קילומטר זה איום במלחמה לאורך שנים.

''זה דבר שצריך לפעול מדינית או באמצעים אחרים כדי למנוע אותו. לכן אנחנו שומעים שמועות ממקורות זרים לאורך זמן, אבל הרבה מאוד מהדברים צריך לעשות בשקט ולא בהתלהמויות והכרזות שנותנות מעט מאוד".

"ראש ממשלה עוד יכול להגיד דברים כאלה, אבל אני מציע לפוליטיקאים להיזהר בדבריהם, כי יש כאן עניינים מאוד רגישים ואנחנו לא רוצים מלחמה בזירה הצפונית. צריך לאפשר למשרד החוץ ולצבא לפעול והם עושים זאת היטב".

ואולי כדי למנוע מלחמה צריך להציב איום ברור ונחרץ מול האיראנים? "במקומות שצריך הדברים נאמרים. ראש הממשלה אומר זאת לפוטין. בועדת החוץ והביטחון נפגשנו עם גורמי הביטחון הרוסים והדברים מגיעים למי שצריך. גורמי תקשורת זרים מדווחים מעת לעת על פעילויות מסוימות ועל פעולות אחרות לא מדברים וטוב שכך. החשש שלי הוא שהתלהמות בלתי נצרכת מזיקה, ואני לא מתכוון דווקא לדברי ראש הממשלה".

ואולי הדרישה להוצאתה המוחלטת של איראן מסוריה היא דרישה שאין לה היתכנות ולכן לא נכון מצידה של ישראל להציב את הדרישה חסרת הסיכוי הזו, ולהעדיף פשרה כלשהי שסיכויי היתכנותה רבים יותר? "כאשר מדברים על מניעת מלחמה, ועל כך מדברים, צריך להיות מאוד ברורים. רוסיה היא הכתובת למסרים לפיהם הדרישה היא שאיראן תישאר בחוץ. הכתובת השניה היא ארה"ב שעושה מעט מדי בהקשר הזה. צריך שהרוסים יציבו את האמירה הזו. איראן בסוריה בכל דרך שהיא זה איום במלחמה ואיום על היציבות האזורית, לא רק על ישראל. איראן היא ארגון טרור אחד גדול".

בן ראובן מעיר ומציין כי "גם באיראן יש ויכוח גדול בין חמינאי, מנהיג העל, לבין רוחני, ראש הממשלה, ששואל למה אנחנו, האיראנים, משקיעים כל כך הרבה בסוריה כשהמצב הכלכלי חמור כל כך, אבל הוא בדרג משני מול חמינאי שהוא מנהיג העל".

"מבחינתה של ישראל סוריה צריכה להיות מדינה ריבונית וזו האמירה הנכונה של ראש הממשלה. נכון שהמשימה כעת היא קשה וניתן לדבר על תכנית בשלבים. לא נראה סביר שנגיד משהו ובגלל זה הרוסים יוציאו אותם, אבל צריך להציב את היעד ולדבר עם הרוסים כשהיעד ברור: איראן מחוץ לסוריה. אם הם יהיו במרחק של 60-80 קילומטר מאיתנו הם ינסו להפעיל זרועות בתוך גבול מדינת ישראל, כפי שניסו בעבר להפעיל אפילו דרוזים".