מטובי בניה של ישראל
מטובי בניה של ישראל צילום: יצחק קלמן/TPS

אזכרה לנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס ז"ל, התקיימה הבוקר (שישי) בחלקת גדולי האומה בהר הרצל במלאת שנתיים לפטירתו.

באזכרה השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ''ל גדי איזנקוט , יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני, ראש העיר ירושלים ניר ברקת ובני משפחת פרס.

ריבלין אמר בטקס, ''שנתיים חלפו מאז הלכת. רבים וטובים היו ימי חייך, רבים וטובים ומלאי חלומות עבור המדינה הקטנה שלנו והחברה המופלאה שלנו. רוח ההשראה התמידית ששרתה עליך, האמונה הנצחית בטוב, חסרות לנו''.

''שמעון היקר, מאז היותך איש צעיר חלמת את דמותה של המדינה שתקום ואחרי שקמה היית אחד מטובי בנייה ואחד הבולטים, הישגים מרשימים ציינו ביום ההולדת 70, על רבים מהם ניכרת טביעות אצבעותיך'', הוסיף הנשיא.

שי גרוס, מחטופי אנטבה, אמר בהתרגשות ״נפל בחלקי להיות החטוף הצעיר ביותר במטוס אשר נחטף לאנטבה וניצל במבצע ההרואי הידוע בשם מבצע יונתן.

"הייתי בן 6 בלבד. כחודש לפני עלייתי לכיתה א'. והיום אני עומד פה לפניכם בזכותו של אדם אחד אמיץ שנתן לי חיים חדשים ואני חב לו את חיי וזה שמעון פרס ז"ל. ברשותכם אני רוצה לדבר אליו לרוחו שבטח מרחפת מעלינו.

''שמעון, באחד מהביקורים שלי עם הילדים שלי אצלך אמרת לי 'צה"ל נתן לך חיים חדשים ואתה נתת חיים חדשים לילדים שלך וזהו הניצחון שלנו על הטרור'. שמעון אני רוצה להודות לך, בזכותך בניתי משפחה, ארבעה ילדים ובני הגדול שכל כך אהב אותך משרת היום באחד מיחידות הקומנדו של צה"ל.

''בזכותך בניתי משפחה, בזכותך יש לי חיים, בזכותך אני משמש שליח של החברה הישראלית בפורומים רבים ומספר על האומץ הרב שהיה לך ביחד עם יצחק רבין ז"ל", הוסיף גרוס. ''אין ל מספיק מילים כדי לתאר את עוצמת האומץ והחדות של ההחלטה והביצוע המרשים של המבצע להצלת יהודים וישראלים באשר הם ואני עושה ככל יכולתי לשמש עדות חיה למעשה הגבורה הזה''.

פרופסור צביה ולדן, בתו של שמעון פרס ז"ל, אמרה באזכרה ''אנחנו מציינים היום שנתיים למותו של אבינו, ומודים לכל אלה שבאו לכבד את זכרו, ובראשם נשיא המדינה – מר ראובן ריבלין – על נוכחותם.

''לפני יומיים נכחנו בטקס שבו נקראה הקריה למחקר גרעיני בדימונה על שם שמעון פרס. המדינה הכירה בתרומתו להבטחת עתידה. אבינו היה אחד האבות של הכור. הוא נלחם על עצם הקמתו - לא ויתר ולא נכנע - ופעל ללא לאות כדי שיהיה למדינת ישראל ביטוח חיים. לא בכוח הזרוע, אלא בעצמה הגלומה בכוח ההרתעה.

''עכשיו שמענו את דבריו של שי גרוס. האיש שדאג להבטיח את שלומנו על-ידי הרתעת האויבים, התעקש על חילוץ החטופים. התעוזה והדמיון שלו היו הכנפיים שעליהן הובאו ארצה מאנטבה בני הערובה והפצועים. ביניהם שי גרוס בן השש ומשפחתו, והלוחם עז הרוח סורין הרשקו שאיתנו כאן.

''אל האיש הזה אני מתגעגעת. אל אהבת האדם ואהבת ישראל שהיו שזורות בו. אל הנאמנות לשליחות שלשמה קמה המדינה, ואל הדבקות בערכים שהונחו בבסיסה; אל המחויבות להבטיח את שלומו של כל אדם, אזרח וגר בחברה; אל התקווה להכרה ולכבוד הדדי; אל האמונה בטוב וביכולת שלנו להגיע להסכם עם שכנינו ולחיות בשלום מבית ומחוץ. אבא, אתה חסר''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו