שר החוץ הגרמני: להילחם באנטישמיות

בעקבות הפגנות הימין הקיצוני בגרמניה, שר החוץ הייקו מאס אמר כי על אזרחי גרמניה "לקום מהספה ולעמוד מול הניאו נאצים והאנטישמים".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ב באלול תשע"ח

שר החוץ הגרמני הייקו מאס
שר החוץ הגרמני הייקו מאס
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בימים האחרונים התקיימו בעיר חמניץ בגרמניה מספר הפגנות אלימות של אנשי הימין הקיצוני, בעיקר תומכי מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה", שמחו נגד כניסת מהגרים ובני מיעוטים לגרמניה.

בעקבות ההפגנות האלימות יצא שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, בקריאה לאזרחי גרמניה לצאת נגד האנטישמיות, הניאו נאציזם והגזענות בחברה הגרמנית.

"למרבה הצער, אזור נוחות התפשט בחברה שלנו ועלינו להתגבר עליו. עלינו לקום מהספה ולדבר בקול רם. השנים בהן היינו בתרדמת חייבות להסתיים. אם הצדעה נאצית להיטלר מוצגת היום שוב ברחובות שלנו, זו תהיה חרפה למדינה שלנו", טען מאס.

"אנחנו חייבים לעמוד מול הימין הקיצוני. אנו לא יכולים להתכופף. אנו חייבים להראות את הפנים שלנו מול ניאו נאצים ואנטישמים. רק אז המוניטין של גרמניה לא ייפגע באופן קבוע עקב פשעי שנאת זרים", הוסיף מאס.

ההפגנות האלימות של אנשי הימין הקיצוני בעיר חמניץ בגרמניה החלו לאחר שאזרח מקומי בן 35 נדקר למוות על ידי שני מהגרים. ההפגנות זכו לביקורת חריפה מצד בכירי השלטון בברלין.

הייקו מאס עצמו ציין כי החלטתו להיכנס לפוליטיקה נבעה מעברה הנאצי של גרמניה והרצון שלו לפעול נגד הכוחות האנטישמיים שעדיין פועלים במדינה. "עמיתיי האירופיים שואלים אותי לעיתים קרובות על מצעדי הימין הקיצוני, גזענות ושנאת זרים בגרמניה, וגרמניה סופגת בצדק ביקורת חריפה על כך", אמר מאס.