הסוף לפסי ההאטה?
הסוף לפסי ההאטה?צילום: iStock

המצאה חדשה בסין תוכל להחליף את פסי ההאטה המעיקים בכביש?

מעברי החצייה המסורתיים הומצאו בבריטניה לפני כ70 שנה ומאז לא השתנו בהרבה. מעבר החצייה עדיין כולל כמה פסים לבנים הצבועים על הכביש המתריעים לנהג שעליו לעצור והוא בתורו יכול להחליט האם הוא רוצה לעצור או שלא.

מכיוון שלא כל הנהגים תמיד עוצרים במעבר החצייה- ברוב הערים קיימים פסי האטה בשביל להכריח את הנהגים להאט מעט לפני מעבר החצייה.

בסין החליטו להשתמש במעבר חצייה תלת מימדי שיגרום לנהגים לעצור בעצמם בכל פעם שהם עוברים. המעבר נוצר על ידי תעתוע ראייה הגורם לעין לחשוב שמדובר במעבר חצייה ה"קופץ" מהכביש ועלול לפגוע ברכב. הוגי הרעיון מקווים שהאשליה האופטית תגרום לנהגים להאט לפני המעבר בתור אינסטיקנט בשביל להגן על הרכב שלהם לפני ההתנגשות.

זה רק נראה בולט- מעבר חציה תלת מימדי
זה רק נראה בולט- מעבר חציה תלת מימדיצילום: iStock


אך, ישנם גם ספקנים. המתנגדים להמצאה החדשה טוענים שמדובר בסך הכל בגימיק שיועיל לזמן קצר עד שכלל הנהגים יתרגלו לאשליה האופטית וימשיכו במהירות הרגילה.

ממציאי הרעיון מקווים שלמרות שהנהגים עוברים על פני המעבר באופן יומיומי, הם עדיין יאטו באופן טבעי לפני שהם "יתנגשו" באשליה האופטית. בנוסף, המצדדים בהמצאה טוענים שבכל מקרה מעבר החצייה התלת מימדי בולט יותר מאשר מעבר חצייה אחר ויעזור לנהגים להבחין בו.

כך או כך, מעבר החצייה כבר הוצב ברחובות וניתן רק לחכות ולראות האם המצב בדרכים אכן ישתפר או שלא.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!