הגאולה בדרכה לכפר של הרבי מלובביץ'?

אין בו חשמל, מים זורמים או שירותים פנימיים. אבל הכפר בבלארוס בו נולדה תנועת חב"ד מתחיל לראות זרם מתגבר של תיירים.

גיא כהן , כ"ג באלול תשע"ח

הרבי מילובביץ'
הרבי מילובביץ'
פלאש 90

האם תיירות חב"ד תגאל את הכפר לובביצ'י, בו החלה תנועת חב"ד, מחרפת עוני?

כתב סוכנות הידיעות JTA, כנען ליפשיץ, ביקר בכפר הקטן, המצוי ברוסיה, בסמוך לגבול עם בלארוס.

יש בו כ-200 תושבים, סיפר. אין בו דרכי אספלט אלא רק שבילי עפר. בבתים אין חשמל, אין מים זורמים, אין חימום מרכזי, אין שירותים פנימיים ואין אספקה סדירה של גז לבישול.

האוכלוסיה מבוגרת ברובה וחלק מהתושבים כל כך עניים שהם עדיין משתמשים בעגלות עם סוסים וניזונים ממה שהם מצליחים לגדל בחצרות בתיהם.

אבל בשנים האחרונות מסתמן שינוי. הכפר החל למשוך אליו מאות תיירים מדי חודש, והרשויות המקומיות החליטו להשקיע בו כדי להגדיל את זרם התיירות הזה. הרחוב שמוביל לבית העלמין היהודי העתיק עומד להיסלל, לראשונה מאז שהכפר הוקם. "הכל הודות ליהודים", אומר תושב בשם סרגיי לבאשוב.

לדברי ראש המחוז, יורי איבאשקין, נחתם כבר הסכם להנחת צנרת גז, ובקרוב ייבנה בית מלון. "תבוא בעוד חמש שנים, לא תכיר את המקום הזה", הבטיח.

לפני כשבוע נחנכה גדר המקיפה בית עלמין עתיק אחר – אשר מכיל בתוכו את קבריהם של הרב מנחם מנדל שניאורסון והרב שמואל שניאורסון – האדמו"רים השלישי והרביעי בשושלת חב"ד.

הסיבה העיקרית לגידול בתיירות היא פתיחת מרכז המידע של חב"ד במקום ב-2008 – "חצר רבותינו נשיאינו בלובביץ'". כ-12 בני אדם מוצבים שם דרך קבע. לפני כשנתיים נאספו שם כ-500 רבני חב"ד מכל רחבי ברית המועצות לשעבר. דוב-בער שניאור, האדמו"ר השני בשושלת חב"ד, הפך אותה לביתו בתחילת המאה ה-19 למניינם.