ספינות המשט יימכרו. הכסף לנפגעי טרור

ספינות שהוחרמו במשט לרצועת עזה לפני כחודש יועמדו למכירה פומבית - והכסף יועבר למשפחות נפגעי טרור.

תגיות: המשט לעזה
ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ח

ספינות המשט יימכרו. הכסף לנפגעי טרור-ערוץ 7
ספינה במשט לעזה. ארכיון
צילום: רויטרס

ארבע ספינות שהוחרמו לפני כחודש וחצי על ידי חיל הים כשהיו בדרכן לרצועת עזה יימכרו והכספים שישולמו במכירתן יחולקו בין שתי משפחות נפגעי טרור, גביש וויינשטיין. כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים בתום עתירה שהוגשה על ידי המשפחות נגד תנועת החמאס.

על פי דיווח ב'ידיעות אחרונות' בית המשפט דן בעתירה ובמסגרתה שמע את חוות הדעת של קצינים בכירים בחיל הים ובאגף המודיעין, אשר טענו באופן חד־משמעי כי כאשר ספינות כלשהן מגיעות לרצועת עזה, הן עוברות באופן מיידי לידי חמאס. בסופו של הדיון החליט בית המשפט כי שתיים מהספינות, Freedom ו־Karstein, יעוקלו אם אכן ייתפסו בידי חיל הים. בסוף חודש יולי השתלטו לוחמי חיל הים על המשט והספינות הועברו לנמל אשדוד. בימים האחרונים פסק בית המשפט כי הספינות יועמדו למכירה פומבית וכי הכספים שיתקבלו ממנה יחולקו בין שתי המשפחות.

נזכיר כי משפחת גביש שכלה את דוד ורחל גביש הי"ד, תושבי באלון מורה, את בנם אברהם הי"ד ואת יצחק קנר הי"ד, אביה של רחל גביש. היה זה בפיגוע בו פרץ מחבל לבית משפחת גביש במוצאי החג הראשון של פסח בשנת 2002 ופתח בירי לעבר הנוכחים בבית.

משפחת ויינשטיין שכלה את בנה, אדם הי"ד, בפיגוע טרור במדרחוב בירושלים בשנת 2001. בשני המקרים נקבע על ידי בית המשפט הקשר הישיר בין מבצעי הפיגועים לארגון החמאס, ובעקבות קביעות אלה נוצרה האפשרות לתבוע כספי פיצוי מהחמאס.

הסכום שייגבה ממכירת הספינות לא אמור להגיע לכדי יותר מכמה אלפי שקלים שיחולקו בין המשפחות, ואולם במשפחות גביש וויינשטיין רואים בהחלטה החלטה עקרונית חשובה. "זה רחוק מאוד מעשרות המיליונים שבית המשפט פסק לנו", אמר אחד מבני המשפחה ל'ידיעות אחרונות', "אך מבחינתנו מדובר רק בתחילת הדרך. מעכשיו העולם יידע שיש מחיר לפשעים הבלתי נסבלים של החמאס".