גרמניה: תנועת ה-BDS - אנטישמית

בדו''ח של המשרד להגנה על החוקה מתואר ארגון ה-BDS כ"מטיל ספק בזכותה של ישראל להתקיים" ופועל ממניעים אנטישמיים.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ח

 גרמניה
גרמניה
צילום: ISTOCK

גרמניה מתייגת את ארגון החרם על ישראל, BDS, כארגון אנטישמי המטיל ספק בזכותה של ישראל להתקיים ופועל בתוך הגדרת האנטישמיות.

המשרד הלאומי להגנה על החוקה בברלין פירסם בשבוע שעבר את הדו"ח השנתי שלו הסוקר את שנת 2017. הדו"ח מפרט את הפעילות האנטי-דמוקרטית בפוליטיקה הגרמנית, ומחברי הדו"ח האשימו את תנועת ה-BDS בפעילות על רקע אנטישמי.

"תנועת ה BDS מטילה ספק בזכותה של מדינת ישראל להתקיים ומאשימה את ישראל בגזענות", נכתב בדו"ח. עוד הוסיפו אנשי המשרד הגרמני להגנה על החוקה כי "קיים אזור אפור בין ביקורת לגיטימית על הפוליטיקה הישראלית לאנטישמיות האנטי-ציונית.

''אנו מבססים את ההגדרה של אנטישמיות כפי שאומצה על ידי קבוצת מומחים של הפרלמנט הגרמני, הבונסדטאג, בחודש אפריל האחרון", נכתב.

הדו"ח של המשרד להגנה על החוקה הגרמני מגיע כמעט שנה לאחר שראש עיריית ברלין, מייקל מולר, הודיע כי הוא מתכוון לחבור לראשי הקהילה היהודית בגרמניה ולמנוע מאנשי תנועת ה-BDS להשתמש בבניינים ובכספים ציבוריים לאירועים שלהם.

ברלין היא העיר השלישית, אחרי מינכן ופרנקפורט, שפועלת לאסור על תנועת ה-BDS לקיים את האירועים שלה ברחבי העיר.

המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה פרסם לאחרונה מחקר שמיפה את השחקנים הראשיים בקמפיין הדה-לגיטימציה של ישראל וה-BDS במספר מדינות מרכזיות - בהן גרמניה וארה״ב. גרמניה נחשבת למדינה שבה מתגוררת הקהילה המוסלמית הגדולה באירופה, ולכן מהווה יעד אסטרטגי להשפעה ופעילות של המעגלים הערביים המרכזיים הפעילים בקמפיין - אנשי זרם ״האחים המוסלמים״ מחד, וכאלה המזוהים עם תמיכה בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין (חז״ע) מאידך.

כמו במדינות אחרות, המעגלים האלה חברו לתנועות השמאל הרדיקלי, ולעיתים משתפים פעולה גם עם חברי מפלגת השמאל די-לינקה. ד"ר אהוד רוזן, חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה וחוקר איסלאם, אמר כי אחת התופעות הבולטות בגרמניה היא מעורבותם הגדלה של ישראלים לשעבר ויהודים המגיעים ממעגלי השמאל הרדיקלי בפעילות נגד ישראל.