צה"ל: תקפנו 200 פעמים בסוריה

הרמטכ"ל איזנקוט הגיש לחברי הקבינט וועדת החוץ והביטחון של הכנסת את המסמך המפרט את הכשירות והמוכנות של צה"ל לחירום ומלחמה.

קובי פינקלר , כ"ד באלול תשע"ח

צה"ל מוכן. הרמטכ"ל איזנקוט
צה"ל מוכן. הרמטכ"ל איזנקוט
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

כמדי שנה הגיש לאחרונה הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, את מסמך "כשירות ומוכנות צה"ל" לדרג המדיני.

מדובר במסמך מורכב המפרט את רמת כשירותו הכוללת של צה"ל וכשירות כל אחד מהזרועות והאגפים של צה"ל למלחמה, אשר נחתם על ידי אלופי המטכ"ל.

המסמך, אשר תכניו מסווגים כ"סודי ביותר", מוגש מדי שנה לראש הממשלה, לשר הביטחון, לחברי הקבינט המדיני ביטחוני ולחברי ועדת החוץ והביטחון, וזאת על פי חוק שירות המילואים.

בתדרוך עם הכתבים הצבאיים ציינו בצה"ל כי במהלך השנה החולפת ישראל פעלה באופן משמעותי אל מול ניסיונות האירנים להתבסס בסוריה. המשמעות היא שניסיונות אירניים להכניס כוחות יבשתיים ואוויריים, בניית בסיסים והבאת טילים - כולם הותקפו על ידי צה"ל גם באזורים מרוחקים.

בעקבות הלחץ האירנים הורחקו 80 ק"מ מגבול ישראל. כמו כן בצה"ל הודו כי חיל האוויר תקף בסוריה כ-200 פעמים.

באשר לגזרה הדרומית. ממידע מודיעיני שקיים במערכת הביטחון הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, שנכנסו לרצועה ומוחזקים בה - נמצאים בחיים. עמדת הצבא היא שיש לעשות כל הניתן כדי להשיב את שני חללי צה"ל גולדין ושאול לקבר ישראל.

במקביל נמשך המאמץ לאיתור מנהרות תופת. עד עכשיו אותרו 15 מנהרות, ושליש מהמכשול החדש שנבנה והוקם סביב לרצועה הושלם. צה"ל נתבקש על ידי הדרג המדיני לשמר את היציבות הביטחונית בדרום, להביא לפירוז הרצועה ולבסס בה שלטון מתון - יעד ארוך טווח שאליו מנסים להגיע.

בצה"ל עוד חשפו כי בשלוש השנים האחרונות צה"ל לקח חלק בחיסול של כמעט 1000 פעילי דאעש. חלקם חוסלו באופן ישיר על ידי צה"ל וחלקם בעקבות מידע מודיעיני.

במכתב שצירף הרמטכ"ל למסמך הוא מדגיש, "צה"ל נמצא בכשירות ומוכנות גבוהה למלחמה ביחס לכל תרחיש האיום והייחוס".

"כמי שאחראי למוכנות הצבא למלחמה אני קובע כי צה"ל ערוך ומוכן לכל משימה שידרש לה, צבא בעל עליונות מודיעינית ואווירית, יכולת יבשתית וניסיון מבצעי עשיר שעומד למבחן יום יום בכל זירת המלחמה", הוסיף הרמטכ"ל.

אייזנקוט סייג מעט את קביעותיו וציין, "יחד עם זאת, כשירות הצבא לעולם תהיה חסרה, ישנם פערים והם מתקיימים לצד ניהול סיכונים וסדרי עדיפויות. עלינו המפקדים מוטלת החובה להתאים את תהליכי בניין הכח לשמירת איכותו ועליונותו של צה"ל בהווה ולנצל את חלון ההזדמנויות להתאמת צה"ל לאתגרי העתיד".

"עוד רבה היא המלאכה למוכנות המבצעית המיטבית, אך מנגד צה"ל מצוי בעוצמה ובמוכנות שלא היתה דומה לה בעבר למול כל תרחיש ואיום", חתם איזנקוט את המכתב הנלווה למסמך אותו הגיש.