הפרקליט הצבאי הראשי משיב לביקורת

הפצ"ר אפק מגיב לטענות נגדו הן בעקבות ההחלטה לא לפתוח בחקירה בגין אירועי מבצע צוק איתן והן בעקבות החקירה על הירי בגבול הרצועה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ח

הפצ"ר בועידת הלשכה
הפצ"ר בועידת הלשכה
צילום: יוסי זמיר דוברות לשכת עורכי הדין

הפצ"ר, אלוף שרון אפק, התייחס אחר הצהריים (שלישי) בנאומו בועידת פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין לטענות שונות שהושמעו לאחרונה נגד החלטות שקיבל.

"אחד התחומים המרכזיים שבו מתעוררות דילמות הוא אכיפת הדין ביחס לפעילות מבצעית. אזכיר דוגמאות מהעת האחרונה בעניין זה. לאחרונה החלטתי על פתיחת חקירות מצ"ח ביחס לשני אירועים, בהם עלה חשד שחיילי צה"ל פעלו בגבול רצועת עזה שלא בהתאם לכללי הפתיחה באש", ציין אפק.

"על ההחלטה לחקור את הירי בגבול עזה נמתחו גם דברי ביקורת. נטען כי הדבר עלול לפגוע בלוחמים המגנים על גבולות המדינה. איני סבור כך. כללי הפתיחה באש הם אבן יסוד בצה"ל, ומקום שיש חשד סביר להפרתם – חובה עלינו לחקור", קבע אפק.

אפק הזכיר גם את החלטתו לא לפתוח בחקירה פלילית ביחס לקרב ברפיח במהלך מערכת "צוק איתן". "נטען בביקורת, בין היתר, שפגיעה כה חמורה באזרחים וברכושם מחייבת חקירה פלילית", הזכיר אפק.

לדבריו, "בשני המקרים, הביקורת כמובן לגיטימית ומעוררת מחשבה. אנו קשובים לביקורת, ורואים בה דבר חשוב וחיוני, שיש ללמוד ממנו. אנו משתדלים לנהוג באופן ענייני ואחראי. בפרפרזה על דברי השופט סולברג: לא לפתוח בחקירות ביד קלה, ולא ביד כבדה, אלא ביד אחראית שבוחנת כל מקרה לגופו.
ביחס להחלטותיי נתקלנו גם באמירות מקוממות, שאיני מוצא מקום לחזור עליהן".

את הנאום סיים אפק בסיפור מימי ראשית המדינה, "לפני שבעים שנים, בימי התובע הכללי הצבאי דאז, למעשה הפצ"ר הראשון, סגן אלוף ד"ר אברהם גורלי, הוא קיבל מכתב איום מאדם שהציג עצמו 'צלף מומחה סוג א'. הכותב ציין שנודע לו שהתובע מקטרג על איזה חייל, ואיים עליו במילים אלה: 'עליך להפסיק להשתולל, אם לא אירה בך, עם סטן, אפילו אם אתה עורך דין מירושלים'. גורלי לא התרגש וענה לאותו אלמוני, בשיחה ששודרה בקול ישראל: 'התובע הכללי אינו אלא ידיד הצבא והחייל, וגם אחרי איומי הצלף לא ימלא התובע הכללי את תפקידו בתוך משוריין, כי אם בצפיפות חדרים, צריפים ואוהלים, ולא יישא פנים לצלף או לטירון, למפקד או לטוראי ולא יהדר פני איש. הכל שווים בפני החוק, והחוק מחייב בשווה את כולם'".

"כך לפני שבעים שנים, כאשר קמה הפרקליטות הצבאית, וכך גם היום. נמשיך בדרכנו, מתוך פתיחות לביקורת והבנת האחריות המונחת לפתחנו, ללא חת ובאופן ענייני, מקצועי ועצמאי", חתם אפק.