פלסטינים ומתנחלים נלחמים ב-BDS

בפרלמנט האירופי התקיים כנס בו הופיעו מתיישבים ופלסטינים שמחו על תמיכת אירופה ב-BDS וקראו לקדם שיתופי פעולה כלכליים למען דו קיום

ניצן קידר, בריסל , כ"ד באלול תשע"ח

פלסטינים ומתנחלים נלחמים ב-BDS-ערוץ 7
יוסי דגן בפרלמנט האירופי
צילום: ערוץ 7

כ-150 בני אדם נטלו היום (שלישי) חלק בכנס מיוחד למאבק ב-BDS שהתקיים בפרלמנט אירופי בהשתתפות מתיישבים יהודים ופלסטינים.

באירוע נטלו חלק כעשרים מחברי הפרלמנט האירופי ועוד כעשרה שגרירים ממדינות שונות באיחוד.

הכנס התקיים כחלק מפעילות יחידת קשרי החוץ של המועצה האזורית שומרון, יחד עם קבוצת הידידים למען יו"ש בפרלמנט האירופי, למלחמה בניסיונות הדה לגיטימציה והחרם הנעשים לישראל וליהודה ושומרון בעולם.

האירוע נפתח בברכת השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, העוסק באופן שוטף במלחמה נגד ה-BDS. "שלום אמיתי לא יבוא מחתימה על נייר, מהכחשת הזכויות של העם היהודי או מקמפיין החרם. הוא יבוא מהפצת האמת אודות יהודה ושומרון במסדרונות האיחוד האירופי, על ידי תושבי האזור הנפלאים ועל ידי הבאת מנהיגי אירופה לשומרון כדי לראות את האמת בעיניים", אמר ארדן.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן אמר בכינוס, "באנו לכאן היום להציג את הסיפור האמיתי של הדו קיום ביהודה ושומרון. 25 שנים לאחר אוסלו, אפשר לומר בוודאות: אוסלו מת. מדי יום אנחנו שומעים ממנהיגים מקומיים באזורנו שהרשות הפלסטינית פוגעת בערבים החיים ביו"ש. באנו לספר את הסיפור האמיתי של יהודה ושומרון לחברי הבית הזה".

חבר הפרלמנט האירופי וראש קבוצת הידידות למען ישראל, פלביו מורטושלו, הסביר שהמציאות בשטח שונה מהתמונה העולה באירופה. "למרות שהאיחוד האירופי מחוייב לפתרון שתי המדינות, אי אפשר לעצום עיניים, אל מול ההתפתחויות והמציאות. הפלסטינים והישראלים המתגוררים באיזור זה, לא מחכים לפתרון שלנו. הם מצאו דרך לשתף פעולה. כראש קבוצת הידידות למען ישראל, אני קורא קחת בחשבון את השינויים הללו. אנחנו חייבים לסייע לאנשים הללו שפועלים למען שלום אמיתי ולהקשיב להם. ייתכן והצעתם אינה פופולרית כמו פתרון 2 המדינות, אבל צריכים להיות פתוחים לרעיונות נוספים".

בסאם עיד, פלסטיני תושב יריחו, שנטל חלק באירוע, אמר כי האיחוד האירופי אינו מתחשב באמת בפלסטינים. "תנועת ה-BDS משתמשת בפלסטינים לצרכים פוליטיים ולא באמת עוזרת להם. היא מנסה לגרום להרס מדינת ישראל ולא לעשיית שלום בין ישראל לפלסטינים".

"אני דורש מהפרלמנט האירופי לקחת בחשבון את האינטרס ההומניטרי הפלסטיני ולא את האינטרס הפוליטי שלהם עצמם. אני נמצא כאן כדי לתמוך בשיתוף פעולה כלכלי הקיים בין הפלסטינים למתנחלים ולדרוש מהפרלמנט האירופי לתמוך במהלך הזה", הוסיף עיד.

מודאר זהארן, מנהיג פלסטיני גולה, סיפר כיצד מרגישים בני עמו. "כשהישראלים יעזבו, האם אתם האירופים תהיו אלה שיחתמו לנו על תלושי המשכורת? לא, אתם לא. היחידים שאתם חותמים להם על המשכורות הם אנשי המנגנון הפלסטיני, המושחתים, הפושעים אבו מאזן וחבריו. שרת החוץ מוגריני היא חברה אישית של אבו מאזן. האם היא מוכנה לדבר עם נציג אמיתי של העם כמוני? ממש לא".

בכנס שהתקיים בסיוע עמותת "אנחנו על המפה" וחברת "גולדן גייט" דיברו גם אבי צימרמן ראש הקרן לפיתוח אריאל, עופר מאיר המחזיק בבעלות על מספר מפעלים באזור תעשייה ברקן בשומרון, בת שבע שלו אשר דיברה על הפגיעה בזכויות האדם של המתיישבים ביו"ש והלל בן לזר, נערה בת 16.5 מהישוב עינב החברה במועצת הנוער של השומרון.

השדולה למען יו"ש בפרלמנט האירופי הוקמה לפני כשנה בסיוע יחידת קשרי החוץ של המועצה האזורית שומרון, אז יצאה עם המשלחת הילדה איילה שפירא, שנפגעה מבקבוק תבערה בפיגוע בשומרון, ודיברה כנגד מימון האיחוד האירופי לטרוריסטים הפוגעים בישראלים. בעקבות זאת עלה הנושא לסדר היום הציבורי והמימון נעצר או הוקפא במדינות רבות.