הטקס במצפה אילן. היום
הטקס במצפה אילן. היום צילום: אלעד מלכה

טקס הנחת אבן הפינה למכינה הקדם-צבאית "בית אסף" על שם סרן אסף רמון ז"ל התקיים היום (שלישי) בישוב מצפה אילן.

בטקס השתתפו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשיאת קרן רמון, רונה רמון, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, יו"ר קק"ל, דניאל עטר, ראש מועצה אזורית מנשה, אילן שדה, האסטרונאוטים גארת רייזמן, מייק מאסימינו ולילנד מלווין ואורחים בכירים נוספים מהארץ ומהעולם.

רונה רמון הובילה את הפרויקט באמצעות עמותת קרן רמון מתחילתו וסייעה בתיאום מלא בין כל הגופים והתורמים הרבים שנרתמו למשימה למען הצלחתה, כולל השלמת גיוס של שישה מיליון שקלים על ידי קרן רמון ע"ש אילן ואסף רמון לטובת הקמת המבנה.

יפתח רמון, בנה של רונה, נשא דברים באירוע בשם משפחת רמון ואמר בשמה של רונה, "אסף ז"ל, אמר משפט שהביא אותי לפעולה להפוך את הכאב והמשבר לתרומה לדור הצעיר בישראל. הקמת קרן רמון ו"בית אסף": 'חונכנו אחיי ואני, לשאוף להגשמת חלומותינו על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו'. המונח 'בית אסף' נולד בימים קשים מאוד של שבעה - השבעה של אסף. מיד כשראיתי את תושבי מצפה אילן מגיעים ידעתי מיד כי זה המקום בו נבנה את בית אסף״.

יפתח הוסיף ״היום, כ"ד באלול ,יום נפילתו של אסף, אנו הופכים חזון למציאות יחד עם שותפינו - הישוב מצפה אילן והמכינה הקדם צבאית ׳אחד משלנו׳. היום אנו מתחילים את העלייה לקרקע של 'בית אסף', בית חם לנערים צעירים בתחילת דרכם העצמאית".

"חברים ושותפים תרמו ותמכו בדרך להגשמת החזון: הקרן הקיימת לישראל – שנרתמה בזמן שיא ובלעדיה החלום הזה לא היה מתגשם, קרנות פילנתרופיות ועסקים, אלפי תורמים – חברים של אילן ואסף ממשפחת חיל האוויר, מדן ועד אילת ומארצות הברית. שוב, הוכיח עם ישראל כי ניתן להפוך כאב לתרומה. להשראה, לטובת המדינה שלנו. אני מודה לכבוד נשיא המדינה על המאמץ הגדול שעשה כדי להגיע ולחגוג איתי את הרגע הזה. אני מוקירה את האופן שבו בית הנשיא מייצג את כל גווני החברה בישראל מתוך אמונה באדם, אהבת המדינה ותקווה לשלום. ומודה לך על הקשר העמוק שאתה מקיים עם משפחות השכול. כפי שאמר אילן: "יש לנו ארץ נהדרת, נוער נהדר, אנשים נפלאים, מגדל בבל נפלא מכל תרבויות העולם, יש תקווה וחזון. צריך רק דרך ברורה-מטרה, הובלה ומנהיגות", הוסיף יפתח בשם אמו.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, בחר לצטט מתוך דברים שאמרה רונה רמון בבית הנשיא במסגרת חוג תנ"ך שעסק בספר איוב: "במפגש אמרת רונה, שמה שהחזיר אותך לחיים ומה שהניע אותך לפעילות אחרי האובדן הנורא של אסף היה משפט אחד, רגיש וחכם ונפלא שכתב הבן היקר שלך. 'אסף כתב', כך אמרת 'שהוא ואחיו זכו להתחנך לשאוף להגשמת החלומות על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו', והתובנה הנהדרת לגבי איוב שאני שוב מצטט: 'אנחנו לא פותחים דף חדש, אנחנו לוקחים את כל הספר איתנו ומשם מתחילים מבראשית, כי אין ביטוי ואין נחמה על היקר שאבד".

הנשיא הוסיף עוד: "מכינת 'בית אסף', שאת משכן הקבע שלה אנחנו חונכים יחד היום היא הגשמה הלכה למעשה של התובנה שלך, המחויבות שלך, להאמין ולפתח את הדור הבא. שנת המכינה מגלמת את האמונה הבלתי מתפשרת בכל אחד ואחד מהחניכים, הצעירים הנפלאים הללו, שעוד יגיעו רחוק. התובנה השנייה שהזכרת, המשפט של אסף שכל צעיר ימצא את ייעודו בעצמו, היא המשאלה הכי גדולה שלנו, המבוגרים, והיא פונה אליכם חניכי המכינה. זו התקווה שאתם- הילדים, המתבגרים, הצעירים שסביבנו תשאפו גבוה ורחוק תמצאו בעצמכם את הייעוד שלכם, את המקום שאליו נמשך הלב שלכם. ושאנחנו לא נפריע לכם ואולי גם נוכל לעזור לכם להגיע אליו. זו המשימה שלנו, להנגיש את 'החלום הישראלי' לכל צעיר וצעירה בישראל."