שחמט
שחמטצילום: חזקי עזרא

השבוע נערך אירוע שחמט גדול במתחם הקרוואנים שבמעונות הסטודנטים שבאוניברסיטת אריאל, בדגש על תחרויות שח מט לנשים, דבר אשר אינו שכיח בעולם השח מט ועל אחת כמה וכמה בעולם הדתי.

לצד התחרות המיועדת לנשים בלבד אשר השתתפו בה שש שחקניות מוכשרות ובקיאות בחוקי השח מט, נערכה גם תחרות כללית המונה 12 שחקנים. זוג המנצחים מכל קבוצה התמודדו זה מול זה בשיטת הפלייאוף עד שנקבעו המנצחים הסופיים.

לפני כ-4 חודשים החל לפעול לראשונה באוניברסיטת אריאל מועדון השח מט של הסטודנטים בניהולו של צחי שביט.

צחי הוא סטודנט לתואר שני במתמטיקה באוניברסיטת אריאל, נולד וגדל בשערי תקווה ומשחק שחמט מגיל 4, במהלך השנים זכה מספר פעמים באליפות יהודה ושומרון בשח מט והוא בעל תעודת שופט מוסמך.

כיום כמי שמתעסק בהדרכת שחמט וכשחקן בליגה הלאומית הוא החליט להביא את החלום שלו לפתוח מועדון באוניברסיטה בה הוא לומד, כך שזה יהיה פתוח לכל הסטודנטים ובעיקר לסטודנטיות, להצטרף, להתעניין במשחק ולהיות חלק מהמועדון.

לדבריו, הרעיון להתחיל את המועדון עלה כבר לפני כמה שנים, אולם בזכות אגודה הסטודנטים הנוכחית אשר מעודדת מאוד את היוזמה הברוכה ואף הציעה לממן חלק מהוצאות המועדון הרעיון החל לרקום עור וגידים.

מנכ"ל האגודה, אביעד ניסים, הדגיש את חשיבות המועדון בעיניו. "אנחנו תומכים בכל יוזמה חברתית וסטודנטיאלית שתעזור לסטודנטים בקמפוס, זה נותן אווירה טובה והרגשה טובה לסטודנטים. עשינו סקר כדי לראות אם יש היענות וגילינו המון שחקני שחמט ואנשים שרוצים לשחק וללמוד. אנחנו כאגודה תומכים בכל יוזמות כאלה של סטודנטים, אם לא נעשה זאת אנחנו פשוט חוטאים לתפקידנו".

אור אזולאי, יו"ר אגודת הסטודנטים הנוכחי מוסיף כי "המועדון מעודד פעילות בקמפוס, הוא חשוב ותורם רבות לחיבור בין סטודנטים ולפעולה יצירתית ומאתגרת מחשבה".

צחי סיפר כי התחרויות במועדון באריאל מתנהלות בשיטה השוויצרית- כלומר, כולם משחקים נגד כולם בתחילה, מי שמנצח צובר נקודות. הנקודות מעלות את השחקן במעלה הדרוג בטבלה ואז נוצר מדרג. בשלב הבא משחקים החצי העליון של המדרג מול החצי התחתון, מי שמנצח עולה או יורד בדרוג שלו ושוב החצי העליון משחק מול החצי התחתון וחוזר חלילה, עד המשחק האחרון.

נכון להיום, התקיימו כבר 4 תחרויות, כאשר התדירות היא אחת לחודש בערך ומספר המשתתפים רק הולך וגודל. כל תחרות נערכת במקום שונה: בקוקולה (הבר הסטודנטיאלי במעונות), במהלך ערב נשים או באירוח בדירה של אחד המשתתפים, כדי לשמור על העניין והגיוון. ישנם סוגים שונים של תחרויות - תחרויות כלליות או תחרויות רק לנשים. לתחרויות עצמן מגיעים לרוב כ12 אנשים כדי להתחרות ועוד חברים שבאים לעודד, ליהנות מהתחרויות והאווירה. סך הכול בין 20 ל-30 איש בכל פעם, מספר מרשים בהתחשב בשלבים ההתחלתיים שהמועדון נמצא בהם.

כאשר שאלנו את צחי מדוע חשוב לו כל כך לקדם את השח מט לנשים, הוא ענה כי "אני כאדם דתי יודע שנשים חכמות מאוד 'בינה יתרה נתנה באישה' , השחמט הוא בסופו של דבר מפתח חשיבת צעדים קדימה וגם משחק מהנה , צריך לשנות את התפיסה ובשביל זה אני פה"

הייחוד במועדון השח מט של הסטודנטים מאריאל הוא הגיוון הרב של משתתפיו. צחי מספר לנו שברוב מועדוני השח מט בארץ, משתתפים אוכלוסיות מסוימות מאוד- לרוב האוכלוסייה הזו היא גברים, מבריה"מ לשעבר, בגיל העמידה ומעלה. הוא טוען שאדם מעולם השח מט שהיה מגיע לשחק בתחרויות של המועדון שלו היה נכנס להלם. המועדון מונה בין היתר 4 מאמנות בנות בגילאי 23-26, ומגוון משתתפים מכל סוגי העדות, החל ממומחים בשח מט ועד טירונים שלמדו את המשחק לראשונה בערב התחרות.

אז מה העתיד צופן למועדון השח מט של הסטודנטים? "לדעתנו, הוא נשמע כענף ספורט שרק ילך ויתפתח בניהול מסור ומאמנים חריפים עם מוחות של סטודנטים מבטיחים מאוד", אומרים באגודת הסטודנטים.

"החזון שלי זה לפתח את אזור יהודה ושומרון מבחינת שחמט, גם ובעיקר לנשים כמובן", אומר צחי לסיום, "היעד מבחינת הפיתוח של הסטודנטים זה להגיע לנקודות זכות באוניברסיטה, שהשח מט יחשב להם ממש כמו קורס, זו המטרה הגדולה".