ועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת גל הירש

ועדת הפנים של הכנסת החליטה לבדוק את ההליך שהביא לפסילת מינויו של הקצין למפכ"ל. "ניסיון סיכול מינוי הוא איום על הדמוקרטיה"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ח

ועדת הפנים אישרה הבוקר (חמישי) המלצה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבדוק מדוע סוכל מינויו של גל הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה.

ההמלצה תועבר בתחילת מושב החורף להצבעה במליאה.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש, אמר בדיון כי "ניסיון סיכול של מינוי הוא איום על הדמוקרטיה ופגיעה בביטחון המדינה. יש פה הדלפה של מסמך סודי ורגיש ואני מבקש מהמפכ"ל לפעול כדי לגלות את ההדלפה הזו".

חבר הכנסת אייל בן ראובן (המחנה הציוני) אמר בדיון כי "מתקיים הליך מביש נגד גל הירש בתוך ומחוץ למשטרה. עיכובי יציאה וחיפושים לאדם ראוי, שרומסים אותו לכל כיוון. אני מציע לכל מי ששותף לתהליך הזה הם לבקש סליחה מגל".

"אני לא מחפש כתב אישום נגד המשטרה והפרקליטות", הוסיף בן ראובן, "יש כאן אירוע מסויים שאינו בודד ואנחנו צריכים לדאוג שלא יקרו מקרים מסוג זה. חייבים לחקור את הפרשה והדרך הנכונה היא ועדת חקירה, אבל לא פרלמנטרית כי היא תהיה מוגבלת ותפנה חצים מיותרים לעבר שומרי הסף".

ח"כ בני בגין אמר, "נקלענו למצב רגיש. יש לנו משטרה אחת שצריכה להיזהר בסמכויותיה. הייתי בממשלה בזמן בחירת המפכ"ל וחשנו אי נעימות. אני חושש מועדת חקירה פרלמנטרית שתהפוך לפוליטית. איך יוצאים מן המיצר? יש בידינו כלי לבדיקה שנקרא 'ועדה המשנה החסויה של ועדת הפנים' שניתן להשתמש בו".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) טען כי "פרקליט המדינה אומר בבירור שמשטרת ישראל אינה תופרת תיקים. אין מקום לועדת חקירה פרלמנטרית. אני מציע שופט בדימוס שיעשה בדיקה כי ועדת חקירה פרלמנטרית תסכן את רשויות החוק".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר כי יש חובה ברורה לחקור את הפרשה. "מי שצריך להקים את ועדת החקירה הם השרים ארדן או שקד, אבל לא נשיאת בית המשפט העליון. אנחנו חייבים לעשות הכל כולל ועדת חקירה ועדת פרלמנטרית וברגע שתקום ועדת חקירה של השר לביטחון פנים, ועדת החקירה הפרלמנטרית תפורק. לדעתי זה ידרבן את המערכת".

בתנוע לאיכות השלטון בירכו על החלטת הוועדה, והגדירו אותה "החלטה חשובה ואמיצה. לא ייתכן שבמדינה דמוקרטית יעלה אפילו בדל חשד כי הגורמים האמונים על השמירה על שלטון החוק נוהגים כבמשטרים אפלים, אוגרים מידע 'מפליל' וממתינים ליום פקודה על מנת לבצע סיכולים ממוקדים לדמויות ציבוריות. הגיעה העת למעורבות פרלמנטרית, ולשימוש בכלים הנתונים לרשות המחוקקת בכדי לפקח ולבקר. אנו קוראים לוועדה לפעול ללא מורא ובמידת הצורך, לתקן את הדרוש תיקון".