נהגים זוכו עקב בעיית אמינות המצלמות

22 נהגם זוכו מעבירה של נהיגה במהירות מופרזת, לאחר שבית המשפט לתעבורה קבע כי אמינותן של מצלמות המהירות א-3 לא הוכחה.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ח

נהגים זוכו עקב בעיית אמינות המצלמות-ערוץ 7
לא אמינות. מצלמות תעבורה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בית המשפט לתעבורה בעכו זיכה היום (חמישי) 22 נהגים שקיבלו דו"חות תנועה לאחר שתועדו נוסעים במהירות מופרזת על ידי מצלמות המהירות מסוג א-3.

בית המשפט קבע כי אמינותן של המצלמות לא הוכחה, ועל כן יש לזכות את הנהגים שקיבלו את הדו"חות.

"המומחה לא אמר אמת בביהמ"ש עת העיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. בהתאם, יש לתת לעדותו משקל נמוך, אם בכלל", קבע השופט, "לא העיד כל נציג אחר מהמכון ביחס לניסויים שלכאורה בוצעו. לא הובאו לעדות המומחים ההולנדים שחתומים על דו"ח בדיקות יחידת הקצה שבוצעו לכאורה במעבדה. לא הוגש כל מסמך מטעם המאשימה המעיד על הניסויים שבוצעו".

"לפיכך", הוסיף השופט, "ניתן לקבוע באופן חד וברור כי הבדיקות שנטען ע"י המאשימה שבוצעו לצורך תקינת המערכת הינן בגדר 'עדות שמועה' על כל המשתמע מכך. כאמור, הוכח שהמומחה לא נכח בבדיקות, אלא הסתמך על גורמים חיצוניים שאף הם לא הובאו להעיד מטעם המאשימה".

"לאור העובדה שתו התקן לא הוכח כלל, הרי שיש לקבוע שעובדות כתבי האישום לא הוכחו מעבר לספק סביר ולטעמי לא הוכחו כלל", הוסיף השופט.

החלטת בית המשפט לתעבורה מגיעה שבוע אחד בלבד לאחר שהמשטרה הודיעה שבניגוד לפרסומים בשבועות האחרונים, אמינותן של מצלמות המהירות בכבישים גבוהה מאוד

בעקבות בדיקות שערכו מהנדסי הטכניון טענו במשטרה כי הדו"חות שהוגשו לנהגים בעקבות התיעוד שעלה מהמצלמות לא יבוטלו.

"על פי העדכון שהעביר הטכניון למשטרת ישראל עולה כי אמינות מצלמות א-3 גבוהה מאוד", נאמר בהודעת המשטרה. "דוח הבדיקות של מהנדסי הטכניון נמצא בשלבי גיבוש סופיים. עם קבלת הדוח הסופי הוא יועבר לעיון ואישור פרקליטות המדינה. בכפוף לאישור זה, תחודש האכיפה והנפקת הדוחות בתקופה הקרובה".