"אדם עם צרכים מיוחדים - בן ערובה"

במסיבת עיתונאים משותפת דרשו בני משפחותיהם של אברה מנגיסטו והישאם אלסייד להחזירם ארצה. שייח וקייס ערכו תפילה משותפת לשחרורם.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ח

בני משפחותיהם של הישראלים המוחזקים בידי חמאס בעזה, אברה מנגיסטו והישאם אלסייד, מקיימים היום לראשונה מסיבת עיתונאים משותפת מול המצלמות במשרדי מועדון העיתונאים הבינלאומי בירושלים.

הרקע למסיבת העיתונאים היא הערכת צה"ל שפורסמה בשבוע האחרון ולפיה השניים בחיים ומוחזקים בידי חמאס בעזה.

בני המשפחות דורשים את שחרורם המיידי של השניים, וקוראים לכך שהיחס לשבויים עם צרכים מיוחדים לא יושפע משיקולים פוליטיים.

אלסייד ומנגיסטו סובלים שניהם ממחלת נפש ויש להם היסטוריה ארוכה של אשפוזים בבתי חולים פסיכיאטריים. השניים עברו את הגבול בשוגג לתוך רצועת עזה.

אילן מנגיסטו אחיו של אברה, אמר במסיבת העיתונאים, "אדם עם צרכים מיוחדים מוחזק כבן ערובה זאת אכזריות. הטרגדיה שלנו היא אנושית וחוצה גבולות. חמאס מחזיק בו במקום לשחרר אותו באופן מיידי כפי שמחייב החוק הבינלאומי. אני פונה מכאן למנהיג החמאס: תנהג באנושיות ותשחרר את אחי. ההחלטה בידך. סבל של 4 שנים יכול לבוא לסיומו ואברה יזכה לטיפול רפואי".

"אני פונה לכאן למועצת זכויות האדם של האו"ם" תחזירו לנו את יקירנו. לך אברה אחי היקר אם אתה שומע אותי תהיה חזק אין יום שאנחנו לא חושבים איך להחזיר אותך. אוהבים אותך", הוסיף.

אביו של הישאם אלסייד אמר במסיבת העיתונאים, "בני חולה נפשית ועבר את הגבול מבלי ידיעתו. ארגון החמאס משתמש בבני כקלף מיקוח. זה לא הגיוני. אני פונה לחמאס: תתעשתו. לבי עם העם הפלסטני ואני פונה לעם הפלסטיני בעזה ובכל מקום שאיך שחמאס פועל הוא לא לטובתנו. יש לחזור למצב הקודם וכולנו נחיה בשלום".

לאחר מסיבת העיתונאים יתקיים במקום טקס תפילה בין-דתית בהובלת הקייס והאימאם של השבויים.