באחד הביקורים בעיר אוסטין, בירת טקסס, הבחנתי על מדשאת בניין הקונגרס של מדינת טקסס, באנדרטה. והאנדרטה הזו היא אנדרטה של עשרת הדיברות ובתחתית האנדרטה גם סדרה של מגני דוד.

האנדרטה הזו עברה שורה שלניסיונות להסיר אותה משם עקב האשמה, שכביכול, היא מפרה את ההפרדה בין דת ומדינה. הנושא הזה הגיע לבית המשפט העליון בוושינגטון, ונשיא בית המשפט העליון בוושינגטון הכריע שאנדרטה של עשרת הדיברות לא מפרה את הפרדת דת ומדינה, אלא היא מהווה את המסד של החוק והמוסר והתרבות האמריקאים.

בעקבות אותה הצלחה באוסטין, טקסס, שאגב, יוזמיה לא היו יהודים, גם ראינו הקמת אנדרטאות דומות של לוחות הברית באוקלהומה סיטי, בירת אוקלהומה, ובעיקר בליטל רוק, בירת ארקנסו. בכל אחת מהן, מאחורי היוזמה, היו מחוקקים באותן מדינות, שאף אחד מהם לא היה יהודי.

שוב, עדות לכך שהמסד לקשר המיוחד כלפי ישראל הוא לא קשור להשפעה של הקהילה היהודית, שזה עוזר כמובן, אבל הוא קשור לשורשים של החברה האמריקאית הרואים ביהדות חלק מהמסד שלה. את זה רואים גם, אגב, באקדמיה הצבאית המובילה בארה"ב, אולי בעולם, "ווסט פוינט".

בבניין המנהלה של האקדמיה הצבאית, "ווסט פוינט", ישנם תשעה פסלים של מי שנקראים על ידי אנשי "ווסט פוינט", "הלוחמים הנועזים בהיסטוריה האנושית". באנגלית, "תשעת הראויים", "The Nine Worthies.

בין התשעה האלה, יהושע בן נון, יהודה המכבי והמלך דוד. ואחרון אחרון חביב, נכנסתי למשרדו של מי שהיה אזסנטור ממדינת קנזס, היום הוא המושל, סאם בראונבק. עם הכניסה למשרדו הבחנתי, על אחד הקירות, מפה אדירה, גדולה מאוד, של ירושלים ומתחתיה מפה גדולה, אבל לא כה גדולה, של העולם.

כאשר הסנטור הבחין שאני מסתכל על הקיר הזה, הוא אמר לי: "אתה ודאי שמת לב שבמשרדו של הסנטור בראונבק, ירושלים, היא מככבת מעל העולם כי ירושלים היא הבסיס הערכי שלי וגם של מרבית הבוחרים שלי בארה"ב".

מסתבר שנושאים שהם עדיין בעיצומה של מחלוקת, פה אצלנו בישראל, בירושלים, הם זוכים להערכה עמוקה מאוד של הציבור האמריקאי וגם הוכרעו ברמה המשפטית הגבוהה ביותר בארה"ב.

כלומר מרכזיות ערכי התנ"ך בעיצוב המוסר והחוק בארה"ב שמשפיעים, כמובן, על היחס המיוחד כלפי המדינה היהודית.