פנס ופומפיאו: לא כתבנו את המאמר

סגן הנשיא, שר החוץ ובכירי ממשל אחרים הכחישו אתמול שהם כתבו את המאמר החתרני האנונימי נגד טראמפ.

גיא כהן , כ"ז באלול תשע"ח

פנס ופומפיאו: לא כתבנו את המאמר-ערוץ 7
מייק פנס
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, שר החוץ מייק פומפיאו ובכירי ממשל אחרים הכחישו אתמול שהם כתבו את המאמר החתרני האנונימי נגד דונלד טראמפ שהתפרסם ב"ניו יורק טיימס".

"סגן הנשיא שם את השם שלו על מאמרי דעה", צייץ דוברו של פנס, ג'רוד אייגן. על הניו יורק טיימס להתבייש, וכך צריך לעשות גם האיש שכתב את המאמר השקרי, חסר ההגיון והפחדני. הלשכה שלנו לא יורדת לרמה של מעשים חובבניים כאלה".

פנס עצמו אמר ש"מי שמסוגל לכתוב מאמר אנונימי שמשמיץ את הנשיא הזה, שמעניק הנהגה יוצאת דופן עובר המדינה הזו, לא צריך לעבוד עבור הממשל הזה. עליהם לעשות את הדבר המכובד ולהתפטר".

פנס היה "חשוד מרכזי" בשיח שהתנהל ברשתות החברתיות על המאמר האנונימי, בשל השימוש שנעשה במאמר במילה ארכאית-משהו, lodestar, שפנס משתמש בה מדי פעם בנאומיו.

מזכיר המדינה, מייק פומפאו, נשאל בעת ביקורו בהודו לגבי המאמר והשיב – "זה לא שלי". הוא אמר שהניו יורק טיימס לא צריך היה לקחת את מילותיו של עובד "ממורמר ושקרן" ולפרסם אותן. מי שלא מסוגל לבצע את המדיניות של המפקד, יש לך ברירה אחת – והיא לעזוב. והאיש הזה בחר לא רק להישאר אלא גם לחתור תחת מה שהנשיא טראמפ והממשל הזה מנסים לעשות".

שורה ארוכה של בכירים בבית הלבן פרסמו גינויים למאמר בליווי הכחשות לאפשרות שהם עצמם כתבו אותו. אלה כוללים את שר ההגנה, ג'ים מאטיס, את האחראי למודיעים לאומי, דן קוטס.

מאטיס פרסם הכחשה באמצעות דוברו וקוטס הכריז בהודעה שהטענה שהוא כתב את המאמר היא "שקרית בעליל".

כותב המאמר טען שטראמפ הוא מנהיג "קטנוני ולא אפקטיבי" שמתנהל בצורה אימפולסיבית, שפגישות עמו נוטות "לסטות מהנושא ולרדת מהפסים" ושהוא "נושא נאומי זעם שחוזרים על עצמם".