ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט צילום: חן גלילי, המכון למחקרי ביטחון לאומי

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט אומר שהייחודיות של הניסיון האמריקני הנוכחי לקדם שלום בין ישראל והפלסטינים היא מבט ריאלי למציאות.

"העבודה שלנו מתבססת על המצב הנוכחי בין הצדדים. אנחנו כמובן מכירים את ההיסטוריה ואת הרעיונות הקודמים לשלום, אבל מתמקדים בעתיד ובאפשרויות שהוא טומן בחובו", אומר גרינבלט בראיון לאתר 'The land of Israel network'.

השליח הוסיף כי "אנחנו מגבשים מסמך מקיף שמציב אבני דרך לפתרון הסכסוך - תוך הצגת כל נקודה בעייתית ולצידה פתרונות בהירים. שני הצדדים יוכלו להבין היטב בפני מה הם עומדים ויצטרכו להחליט האם הם יכולים לחיות עם הפתרונות שנציע להם. אנחנו חושבים שאנחנו מציעים פתרון הוגן לכולם".

לדבריו, המסמך מגובש אחרי התייעצויות עמוקות מאוד. עם זאת הוא מודה כי "ההתייעצויות עם הפלסטינים נעשו עד לפני ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל, שכן נכון להיום, המנהיגות הפלסטינית אינה מדברת איתנו".

גרינבלט מעריך שמדובר בנקודת זמן ייחודית, אולי אפילו עת רצון, שבה אפשר להגיע לשלום. "יש לא מעט סכסוכים באזור וזה ודאי לא הסכסוך המרכזי, בניגוד לדעות אחרות. עם זאת, יש כעת נסיבות ייחודיות שמצדיקות ניסיון לבדוק האם נוכל לקדם שלום. הנשיא טראמפ מסור למדינת ישראל ולעם היהודי ולצד זאת מקדיש זמן וכוח בניסיונות לסייע לעם הפלסטיני. אנחנו מנסים לחבר בין שני הדברים באופן שיוביל לשלום".

הוא נשאל על אפשרות בה ישראל תצטרך לעשות ויתורים טריטוריאליים עבור עשיית שלום עם הפלסטינים ועל הבעיות הביטחוניות העלולות להיגרם כתוצאה ממהלך כזה.

"הממשל הזה מחויב בהחלט לביטחונה של ישראל, ואנחנו מאוד מאמינים שהתוכנית שפיתחנו משקפת זאת בבירורץ בסופו של דבר, שני הצדדים יצטרכו להיות בנוח עם התוכנית - וישראל תצטרך להרגיש שאין כאן שום פגיעה בביטחונה".

"לא תהיה תוכנית שלום שאינה עומדת ודואגת באופן הדוק לכל הנושאים הביטחוניים של ישראל, כי הם חשובים לנו מאוד", אומר גרינבלט ומוסיף, "ברור שיהיו חלקים בתוכנית שישראל תאהב פחות, ויש חלקים שהיא תאהב יותר. זה גם מה שיקרה עם הפלסטינים. אנחנו חושבים ששני הצדדים ירוויחו הרבה יותר מאשר יצטרכו לתת".

הוא גם מצהיר כי ארה"ב אינה מעוניינת 'לגבות מחיר' מישראל, על העברת השגרירות לירושלים. "ההכרה בבירת ישראל והעברת השגרירות לא נעשו כדי להתחשבן עם ישראל אחר כך ואין שום דרישה אמריקנית לתת תמורה על ההחלטות החשובות הללו".

האם אבו מאזן, לדעת גרינבלט, יכול להיות פרטנר לשלום למרות התנהלותו כלפי האמריקנים? השליח המיוחד אופטימי. "אני בהחלט מקווה שהנשיא עבאס יבחר לשתף פעולה עם תוכנית השלום, ואני מקווה שהוא יחליט להוביל את עמו לעתיד טוב יותר. עבודה עם ממשל טראמפ היא ההזדמנות הטובה ביותר של הנשיא עבאס להשיג הרבה מהמטרות שהציב לעצמו ולעם שלו. אם לא יעסוק בכך, לא רק שיחמיץ הזדמנות היסטורית אלא הוא גם יפגע בבני עמו עוד יותר ממה שהוא פוגע היום".

השליח המיוחד שופך מעט אור על המהלכים הקשורים לקיזוז כספי הסיוע לפלסטינים. "הקיזוז האחרון הוא חלק מקו עקבי שמשתלב עם העברת חוק טיילור פורס, שמגביל את הסיוע לרשות הפלסטינית, אלא אם תפסיק את המהלך הבזוי של תשלום כספים למחבלים הכלואים בישראל ולבני משפחותיהם".

הוא מתייחס גם לזעם האמריקני על אונר"א שהביא להודעה של הנשיא כי לא ימשיך לממן אותו. "ראשית, ברור כבר שנים רבות שמודל הפעולה של אונר"א אינו בר קיום. ארה"ב חזרה ואמרה שסוכנות אונר"א צריכה לחפש מקורות מימון חדשים ולהגדיל את מצבת התורמים שלהם כמו גם לצמצם את ההוצאות. ארה"ב לא צריכה להישאר ה'פראייר' התורן, בעוד מדינות אחרות משקיעות בארגון הרבה פחות מאיתנו".

"אני אציין שישראל, ירדן, מצרים ושבדיה, כמו עוד בעלי עניין, עודדו שיתוף נכון בנטל של אונר"א, אבל הקהילה הבינלאומית לא רצתה באמת לתקן ואונר"א לא רצה באמת לשנות את המודל הכושל שלו", מסביר גרינבלט.

הוא מוסיף כי "ארה"ב גם מאמינה שהפלסטינים ראויים למשהו הרבה יותר טוב מסוכנות שדואגת להנצחת מצבם ולהותרת המשבר על כנו, במקום לחיות טוב יותר ולתכנן את העתיד שלהם ושל ילדיהם. אנחנו נשמח לחזור ולהשקיע בשיתוף פעולה בינלאומי בפלסטינים, אם נוכל להעביר את הפעילות של אונר"א למודל אחר עם גורמים אחרים. לאונר"א כיום, אין כלל תקנה".

לדברי גרינבלט, הדרך לשלום עוברת בשביל עוקף חמאס, ולא בשיחות עם חמאס עצמו. "ארגון חמאס מהווה מכשול לשלום. זה לא סוד שהפלסטינים בעזה הם בני ערובה של חמאס וסובלים קשות תחת שלטונו. הרבה מדינות מעלימות עין בעניין הזה. צריך לעקוף את חמאס ולהגיע לאזרחים.