רב ההשתלות מדבר

ביום חמישי סגרה הפרקליטות את התיק נגד הרב ישעיהו הבר, האיש שאחראי להצלתם של מאות ישראלים. "זו הייתה תקופה מאוד מאוד קשה".

תגיות: השתלות
ערוץ 7 , כ"ח באלול תשע"ח

הרב ישעיהו הבר
הרב ישעיהו הבר
צילום: אלירן אהרון

מנהל עמותת מתנת חיים הרב ישעיהו הבר, האיש שמפעל חייו הוא לשדך בין תורמי כליה וולונטריים, לבין אלו הזקוקים להשתלה, מתראיין לראשונה מאז קיבל את ההודעה שתיק החקירה נגדו נסגר.

"זו הייתה תקופה מאוד מאוד קשה", סיפר הרב הבר לחדשות 2. "הקושי הגדול בתקופה הזו היה בעיקר העלבון שחשו תורמי הכליה".

החשדות נגדו היו קשים, נטען שהוא מקבל תרומות ממושתלי כליה, ובהתאם לגודל התרומה, מקדם את האנשים בתור להשתלה. "נחקרו מאוד בני אדם, והובהר מעל כל ספק שלא היתה שום תמורה כספית", טען הרב. "ידעתי מי עומד מאחורי זה, אני יכול להסתובב עם לב מלא וטעון על כך שנעשה לי עוול. רק תחשוב שיש בני אדם שמרוויחים מיליון שקלים על כליה במדינות עולם שלישי, ואני מחלק אותן בחינם".

עם הבשורה על סגירת התיק, סוגר הרב הבר שנה של דאגות ופותח אחת חדשה, גם בה היעד שלו הוא אחד - לעזור לכמה שיותר אנשים לקבל תרומת כליה ולהתחיל חיים חדשים. "הפרשה שלנו התחילה יום אחרי ראש השנה שעבר, והסתיימה יומיים לפני ראש השנה הקרוב", הזכיר.

"זה לא יכול להיות משהו יותר גדול מזה, אז זה נותן לנו קצת באמת תזכורת לדין שעומד בפנינו, והלוואי שגם אנחנו וכל עם ישראל יצאו זכאים בדין".