מזהיר. אלוף הרצי הלוי
מזהיר. אלוף הרצי הלוי צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מפקד פיקוד דרום, אלוף הרצי הלוי, אומר כי ישראל יודעת להתמודד עם כל האיומים בגבול עזה אך מעריך במקביל כי שקט לא צפוי בגבול זה בטווח הזמן הנראה לעין.

"צה"ל ערוך ומוכן היטב. אני חושב שהאויבים שלנו גם בצפון וגם בדרום יתאמצו מאד לא להגיע איתנו לעימות בגלל כוחו של צהל כוחה של מדינת ישראל, ועדיין צה"ל ידע להתמודד אם צריך גם עם שתי זירות, בוודאי פשוט לנו יותר זירה אחת אבל גם עם שתי זירות", אמר האלוף בראיון לאמנון סופר ומנדי ריזל ברדיו 101.5FM.

הוא הוסיף כי "בראש האיומים עומד כניסה של כוח אויב או מתחת האדמה או מהים או בכל דרך אחרת מבלי שאנחנו הצלחנו למנוע את זה ומפגש שבו אזרחים פוגשים מחבלי חמאס או ארגון אחר. מבחינתי כמפקד פיקוד דרום זו התוצאה הכי פחות רצויה. אנחנו החיילים אמורים לפגוש את הדברים האלה ולטפל בהם ולא להציב את האזרחים מול אתגר כזה. אני חייב לומר שאחרי הדבר הזה, איום הרקטות, אנחנו לא נרצה שרקטה תפגע לא בשטח פתוח בוודאי לא במקום לא במקום אזרחי בוודאי לא תסב נפגעים, ואחרי זה טרור האש אני חושב שהוא שלישי".

כאשר נשאל לגבי אפשרות של הסדרה בעזה, השיב האלוף: "אני חושב שלא נכון שנשלה את עצמנו, יש כאן מקום רוחש טרור, בונה יכולות. אנחנו חזקים ממנו בסדרי גודל. הוא מפעם לפעם ינסה אותנו, אני לא חושב שנכון שנאמר, לא בעשור הקרוב וגם לא יותר מזה אם אני מסתכן בהערכה ארוכת טווח, שנראה שקט מוחלט, או חוסר ניסיון לאתגר אותנו".

גם האפשרות לכיבוש הרצועה אינה נראית בפניו אפקטיבית. "לא רואה איך זה משפר את מצבנו הביטחוני כרגע. דברים בדרך, אם נידרש, אנחנו יודעים לעשות. גם כיבוש עזה אנחנו יודעים לעשות, אבל אני לא בטוח שזה יהיה הדבר הראשון שיהיה נכון להפעיל".

הלוי מביע תמיכה ברעיון של הקמת נמל בעזה: "אני בעד לעשות כל דבר לשפר את המציאות האזרחית בעזה בתנאי שהוא לא מחזק את כוחה של החמאס ושהוא משאיר את המציאות הביטחונית של אזרחי ישראל ותושבי הדרום לפחות טובה כפי שהיא היום, אנחנו שואפים לשיפור. מה שנדע לעשות שלא מסכן את תושבי הדרום. ואם יהיה נמל שיכניס רק סחורות שישמשו את האזרחים בעזה, ולא יאשר הכנסה שיעצימו את כוחו של החמאס, זה יהיה נכון לעשות את זה. זה גם יוריד את מפלס העוינות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו