אסור שהסולטן הטורקי ישלוט על המלט

עובדי מפעלי המלט בישראל הפגינו מול ישיבת הממשלה נגד הצפת השוק הישראלי במלט טורקי: "ארדואן מנסה להשתלט על השוק הישראלי".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בתשרי תשע"ט

עובדי ''מלט'' הפגינו היום (רביעי) מול משרד האוצר במחאה על מחירי ההיצף שעשויים לפגוע בפרנסתם.

העובדים מחו על הפגיעה הקשה בפרנסתן של מאות משפחות מבית שמש והסביבה בעקבות ייבוא מלט מטורקיה ויוון במחירי היצף.

לדברי המפגינים, נכון להיום המלט הטורקי והיווני זול יותר בישראל מאשר בארצות המקור. לאור המצב - המפעל בבית שמש נמצא בסכנת סגירה ממשית.

העובדים מאשימים את המדינה כי בכך שהיא מאפשרת את ייבוא המלט היא משרתת את האינטרס הכלכלי של ארדואן במקום לשמור על התעשייה והכלכלה הישראלית. המפגינים קראו לשר האוצר משה כחלון למנוע את הפגיעה האנושה במאות העובדים ובמשפחותיהם.

אבי אלימלך, יו"ר ועד העובדים והנדסאי חשמל במפעל מלט הר-טוב מבית שמש: "לא הגיוני שמדינת ישראל אמרה לנו לבוא לעבוד ולייצר מלט איכותי כדי להגביר את התחרות, ואז היא מאפשרת לארדואן להציף את המדינה במלט זול יותר ממה שהוא מוכר בטורקיה. לא הגיוני שכך תיפגע פרנסתם של מאות משפחות מבית שמש והסביבה. אנו לא מבקשים לעצור את הייבוא, לא מבקשים פריבילגיות, רק לעשות את הדבר ההגיוני והנכון ולאפשר לנו להתפרנס בכבוד ולהתחרות בצורה הוגנת".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "יבוא במחירי היצף מהווה עבירה הן על הסכמי הסחר הבינלאומיים והן על החוק הישראלי, ויבוא זה כיום פוגע קשות בתעשיית המלט המקומית. כיום במדינת ישראל פועלים שני יצרני מלט מקומיים בלבד המעסיקים מאות עובדים באופן ישיר ואלפים נוספים במעגלים השני והשלישי, לצד מספר יבואנים, וזו האחריות שלנו כמדינה לשמור עליהם ושהמפעלים שלהן ימשיכו להתקיים ולפעול. קיום תעשייה מקומית לייצור מלט הינו אינטרס לאומי מן המעלה הראשונה בכל מדינה, ובמדינת ישראל בפרט. זאת, בין היתר, מטעמי בטחון המדינה והבטחת יכולת הייצור העצמית בעתות משבר".