הפגנות מחאה נגד טראמפ ברש"פ
הפגנות מחאה נגד טראמפ ברש"פצילום: עאבד רחים קעטיב, פלאש 90

פרופ' שמואל סנדלר, מומחה למדיניות אמריקאית, חוקר בכיר במרכז בגין סאדאת, מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 למדיניות בה נוקט נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כלפי הפלשתינים כאשר סגירת הנציגות הפלשתינית בוושינגטון היא בסך הכול עוד נדבך בהפעלת הלחץ על הרש"פ.

"אנחנו יודעים שהנשיא הזה פועל בגישה שונה מהמקובל. זה הוכח גם בענייני פנים וגם בענייני חוץ. בנוסף, הוא די מעריך את ישראל כמדינה שיש לה כישורים כלכליים טכנולוגיים ועוד. יש לו גם לחץ פנימי מהקהילה האוונגליסטית. אלה תנאי הפתיחה. כתוצאה מכך הוא מנסה להשיג בתפיסה שלו "דיל" שאותו הוא מנסה לעשות בשיטות של אנשי עסקים ולא בשיטות של דיפלומטים שתמיד מחפשים איך לעמעם בעיות ומנסים לקרב בין צדדים על ידי עמעום הפערים. הוא לא נוהג כך".

"בנוגע למצב בין ישראל לפלשתינאים הוא מבין שיש שלוש בעיות עיקריות: ירושלים, השיבה וגבולות. הוא מנסה לרכך ככל הניתן את הסוגיות הללו שתקועים איתן בדרך המקובלת מזה 30 שנה, אם לא מאז 67'. הוא התחיל עם ירושלים, המשיך דרך אונר"א, לחץ גם על נושא העברת הכספים למזרח ירושלים וכעת הוא מפעיל לחץ על ידי החזרת הפלשתינאים לתקופה שלפני 88' כאשר ערפאת היה מוכן להכיר בישראל תמורת פתיחת נציגות בוושינגטון. טראמפ מבהיר להם שאם הם ימשיכו כך הם יתדרדרו הלאה לימים שלפני 88', ימי הפריצה המדינית הגדולה ביותר שלהם".

מוסיף פרופ' סנדלר ומציין כי "יש במקביל לחץ נוסף, שאני לא יודע כמה הוא אמיתי, אבל שומעים עליו מערוצים שונים: הוא מאיים על הרש"פ כשהוא אומר שיכריח את ישראל לנהל מו"מ עם חמאס, וגם זה סוג של איום".

האם כל אלה לא עשויים להוביל את הפלשתינים למסקנה שעליה הם מכריזים כבר כעת, מסקנה הקובעת שארה"ב אינה עוד מתווך במו"מ? האם טראמפ לא אמור להיות מוטרד מקביעה פלשתינית כזו שמרחיקה אותו מהגעה עתידית לדיל כזה או אחר? "לכולם ברור שללא ארה"ב ישראל לא תיכנס למו"מ ולא תיתן כלום. כשארה"ב בחוץ ורוסיה ואירופה בפנים לא יקרה כלום. הוא לא חושש ממצב כזה".

באשר להערכות שלחצים יגיעו גם לכיוונה של ישראל מעריך פרופ' סנדלר כי לחץ כזה בוא יבוא: "מזה אנחנו צריכים לפחד, כי אם הוא יודע להלחיץ אותם כל כך אז הוא יידע גם להלחיץ אותנו, אבל דיה לצרה בשעתה. בוודאי שזה יגיע".