גם לכם הפייסבוק היה מלא בשבוע שעבר בתמונות הילד/ה, הנכד/ה או האח/ות עם ילקוט על הגב מוכנים להתחיל את שנת הלימודים? אתם לא לבד.

הנה כמה קריקטורות מהעולם הערבי לכבוד פתיחת שנת הלימודים.


"בחנות הספרים"

כך הכותרת של מַנָאל א-רַסִינִי הסעודית. בקריקטורה עצמה אנו רואים אבא ובן בקניות לקראת פתיחת שנת הלימודים. האבא המזיע מחזיק סרגל, תיקים, פלקטים ועוד. זה לא מפריע לבן להביא כמות גדולה בעצמו ולהגיד "רגע, אבא עוד לא קנינו את זה". א-רַסִינִי מבקרת את העומס בקניות לקראת פתיחת שנת הלימודים.


עומס לימודי בסעודיה

גם הקריקטוריסט סָאלֶם הִלָאלִי מהעיתון הסעודי עֻכַּאט' (Okaz) מתכונן לפתיחת שנת הלימודים. בקריקטורה עצמה אפשר להבחין בתיק הגדול עליו כתוב 'תוכנית הלימודים' כשהילד שבדרכו אל 'בית הספר' חושב לעצמו 'עשרה אחוזים ממשקל התלמיד'. זוהי התייחסות כפולה לעומס שיש על התלמיד הן מבחינת משקל התיק והן מבחינת העומס הלימודי.


"נגמרה החופשה"
כך כותרת הציוץ של א-רַסִינִי שמתייחסת לתחילת שנת הלימודים שמתחילה. בקריקטורה עצמה אנו רואים את הילקוט מתוסכל מהמטוס שממשיך לטייל לא בעולם כשהוא, הילקוט, חייב ללכת לבית הספר.

קריקטורה נוספת של בה אומר הילד לאמו – "אמא, קבלתי את הספרים מבית הספר"


"היום הראשון של הלימודים"
כך כתוב ליד השולחנות בקריקטורה של הקריקטוריסט סָאלֶם הִלָאלִי מהעיתון הסעודי עֻכַּאט' (OKAZ). שימו לב כי לתלמידים של היום אין ראשים, כי המחשבות שלהם הן במכשירים - השונים.


עַלַאא' א-לַקְטַה, איש עזה גם הכין קריקטורה לכבוד פתיחת שנת הלימודים. בקריקטורה עצמה אנו רואים אוהלים ובסמוך להם ילדה עם בגדים מרופטים עומדת מול הקבר של 'שהיד', כנראה אביה - כשהיא מבקשת "תיק ביה"ס (של דורה) כמו של חברתי יסמין... וקלמר ורוד וקופסת צבעים גדולה..."

הנה עוד קריקטורה של עַלַאא' א-לַקְטַה בה הוא לוקח נושא אקטואלי ומקשר אותו לפתיחת שנת הלימודים.


"וושינגטון מודיעה רשמית על הפסקת מימון אונר"א"

א-לַקְטַה מאייר את ישראל (האיש לבוש הבגדים הכחולים, עליו מגן דוד) המשתמשת בנשיא האמריקני טראמפ על מנת למחוק את המילה 'הפליטים'. הראש של טראמפ הוא המחק של העפרון - כלומר בעיני א-לַקְטַה ישראל היא שעומדת מאחורי הכרזת ארה"ב כי תסגור את המימון שלה לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין במזרח הקרוב שעוסק בפליטים פלסטינים בלבד.

---
נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש". אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם.