נעם פדרמן הורשע: ״מעשה גבורה״

בית המשפט הרשיע את נועם פדרמן ובנו בגרימת נזק למכוניות, אבל באותה נשימה גם שיבח את מעשיו. עו"ד איתמר בן גביר כבר מכין את הערעור

חזקי ברוך , ד' בתשרי תשע"ט

בית משפט השלום הרשיע היום (חמישי) את נועם פדרמן ובנו עובד בחבלה במזיד לרכב.

השניים תועדו כשהם מיידים אבנים אל כלי רכב פלסטינים בחברון ופוגעים בשמשות שלו, בתגובה ליידויי אבנים של פלסטינים לעבר מכוניתם.

השופט קבע בהכרעתו כי לא הייתה הצדקה לזריקת האבנים וכי מדובר בפעולה שאינה חוקית.

במהלך המשפט טענה המדינה כי פדרמן ובנו לא היו צריכים לעצור כשזרקו עליהם אבנים או לרדוף אחרי מיידה האבנים, אלא להמתין לכוחות הביטחון.

השופט אילן סלע דחה את עמדת התביעה וקבע כי "לא ניתן לקבל טענה זו. קשה להפריז בחומרת הסכנה שנשקפה מיידוי האבנים על ידי האחר, אשר עמד במרכז הצומת, וכמעט 'מטווח אפס' יידה אבנים אל עבר כל כלי רכב שעבר במקום...כאשר אדם עומד בלב כביש ראשי ומשליך מטווח אפס אבנים לעבר חלון הנהג הנהג ברכב שנוסע במהירות גבוהה, מעשיו יכולים להיות קטלניים".

השופט סלע הזכיר בין היתר את רצח אשר פלמר ובנו שנהרגו כתוצאה מיידוי אבנים, את אדל ביטון שנפצעה אנושות ונפטרה מאוחר יותר ואת אלכסנדר לבלוביץ' שנרצח בארמון הנציב לאחר שיודו לעברו אבנים.

"לא ניתן לבוא בטרוניה כלפי אזרח שרכבו מותקף באבנים והוא נמלט מהמקום כדי להגן על חייו ועל חיי הנוסעים עמו. קשה יותר לקבל התנהלות מעין זו ממי שאמון על הגנת חיי התושבים במקום, ולכן קשה היה לצפות בסרטון הצבאי ולראות שלפני הגעת הנאשמים חלף במקום ג'יפ צבאי שהבחין במיידה האבנים ועזב את המקום מבלי לעשות דבר. הטענה כי הנאשמים חטאו בכל שלא המשיכו בנסיעה שכן היה עליהם להזעיק את כוחות הביטחון כטענת המאשימה עומדת בסתירה לנורמה ערכית מוסרית", קבע השופט.

נועם פדרמן אמר ביציאתו מבית המשפט לערוץ 7, "נכנסתי עם חיוך לפני מתן פסק הדין ויצאתי עם חיוך אחריו. יש מסר סותר של השופט שמצד אחד אומר שעשיתי מעשה גבורה ומצד שני מרשיע אותי. אני שלם עם מעשיי ואם מחר יקרה מקרה דומה, אפעל שוב באותה צורה".

עו"ד איתמר בן גביר, שייצג את בנו של פדרמן הוסיף, "יש מסר סותר בהכרעת הדין. מצד אחד הוא משבח את הגבורה של משפחת פדרמן ומצד שני השופט החליט על הרשעה. מדובר בסתירה משפטית ונערער על כך".

"בית המשפט גם מתח ביקורת על חיילי צה"ל שברחו מהמקום. משפחת פרדמן היתה צריכה לקבל היום מדליה או צל"ש ולא הרשעה. אדם שזורקים עליו אבנים צריך לתקוף ולא לברוח", דברי בן גביר.