שיווק משותף

כנס שנערך בבניין הפרלמנט האירופי בהשתתפות חברי פרלמנט ויהודים ופלשתינים הבהיר כי החרם שמקדמת הרשות על מוצרים מיו"ש פוגע בערבים

ניצן קידר, בריסל , ד' בתשרי תשע"ט

שיווק משותף             -ערוץ 7
מספר חברי הפרלמנט שהגיעו לכנס מעיד על שינוי בתפיסה. דגן נואם באירוע
צילום: המועצה האזורית שומרון

כמה דיפלומטים ישראלים בכירים שנכנסו לאחד האולמות בפרלמנט האירופי נדהמו מהנוכחות.

כ‑150 בני אדם, מתוכם 20 חברי פרלמנט אירופי ועשרה שגרירים ממדינות שונות באיחוד האירופי, באו לראות את הפלא: יהודים וערבים שמתגוררים ביהודה ושומרון יושבים יחד ומדברים על המלחמה החשובה ב‑BDS, ועל הדרך שבה פוגעת הרשות הפלשתינית באוכלוסייה שלה.

המיקום שנבחר אינו אקראי. מדינות אירופה בחלקן נותנות כר נרחב להחרמת ישראל ביוזמות שונות ומשונות. את הכינוס שהביא את חברי הפרלמנט ושגרירי האיחוד יזמה יחידת קשרי החוץ של המועצה האזורית שומרון בראשות חן בן-לולו, יחד עם קבוצת הידידים למען יהודה ושומרון בפרלמנט האירופי. אירופה ברובה לא מעמיקה בסיפור הישראלי-פלשתיני. יש החלטה של מוסדות האיחוד לגבי ההתיישבות ביו"ש, יש נרטיב, וכך נוהגים במוסד הזה. החריגים עד היום היו המעטים בפרלמנט שתמכו ללא סייג ובקול רם בישראל.

במשך שנים רבות הגיעו מנהיגים ואישי ציבור פלשתיניים לראשי הרשויות ביהודה ושומרון, ודיברו על הבעיה הפנים-פלשתינית. יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, היה אחד האנשים שקיבל את המידע מעוד ועוד אישים פלשתינים, חלקם היו אפילו אמורים להגיע לפרלמנט האירופי, אך נזקקו לשם כך לוויזה וחששו מידם הארוכה של מנגנוני הביטחון ברשות.

אחד מאלו שכן הגיעו לכנס הוא מודר זהרן, פלשתיני-ירדני שמחזיק בבית בבעלותו בבית לחם. זהרן מציג את זווית המבט שלו על הרשות הפלשתינית: "אני תומך בפלשתינים שהם בני עמי, אבל אני לא רואה עתיד לרשות הפלשתינית ביהודה ושומרון. אני לא רואה את אבו מאזן מתקדם לשום מקום, ולא רואה מישהו אחר שיירש אותו ויצליח להחזיק את הרשות הפלשתינית. אנחנו חושבים שהרשות הפלשתינית במהותה אינה רוצה או מעוניינת בשלום. זה מנוגד לאינטרס של העם.

"צריך להבין שתנועות כמו ה‑BDS וארגונים שרודפים את ישראל ומובילים חרם עליה, פוגעים בסופו של דבר בפלשתינים כמונו. הם לא באמת מתעניינים בצרכים של הפלשתינים, ברצונות שלהם או במה שחשוב להם. הארגונים הללו רוצים רק לפגוע בישראל, גם אם בדרך הם פוגעים פגיעה אנושה בפלשתינים", אומר זהרן ל'בשבע'.

העולם מבין שהארגונים הללו פוגעים בעצם גם בפלשתינים?

"העולם חייב להבין שאי אפשר להחרים את ישראל בלי לפגוע במשרות של רבבות פלשתינים ובלי לפגוע במשפחותיהם. לישראלים ולפלשתינים יש הרבה מן המשותף וגם הרבה מחלוקות, אבל פגיעה בפלשתינים באמצעות חרם על ישראל לא רק מרחיקה את הסיכוי שאי פעם תהיה מערכת יחסים נורמלית בין העמים, אלא מעודדת הקצנה".

הרבה אנשים שכן תומכים בהחרמות האלה אומרים שהם מייצגים את הפלשתינים. למה שדווקא דעתך תשפיע?

"נולדתי כירדני-פלשתיני ואני גאה להיות כזה. אני מאוד ריאלי ומביא את הקול של רבים מהפלשתינים, שבחדרים סגורים – כשהם לא חוששים מאנשי הרשות – מדברים על חשיבות שיתוף הפעולה בין העמים".

מדוע זה לא נאמר בקול?

"איך הם יכולים לומר דברים כאלה בקול כשהרשות הפלשתינית מכניסה לכלא מי שמעודד בפומבי שיתופי פעולה עם ישראל, ומתנכלת לכל מי שמנסה לקדם הבנה עם הישראלים? הדו-פרצופיות זועקת כאן לשמיים, כי כשמנהיגי הרשות הפלשתינית רוצים טיפול רפואי טוב, הם נכנסים לישראל. הם גם מחזיקים חשבונות בנק בישראל וגם נכסים. אי אפשר להשתיק אותנו, את האנשים שרוצים שלום אמיתי. אף אחד לא יצליח לעשות את זה, כי הציבור מתחיל להבין שרימו אותו. העולם משתנה".

לדבריך העולם משתנה, אבל בישראל מרגישים שההסתה ברחוב הפלשתיני רק גוברת.

"אם תשים לב, יש ירידה משמעותית במספר הפלשתינים שזורקים אבנים, מנסים לדקור או לפגוע ביהודים, בעיקר ביהודה ושומרון. אי אפשר להשוות את המצב הנוכחי למה שהיה לפני שלוש או ארבע שנים. אנחנו לא במצב טוב, אבל חווים שיפור – שכל כולו נובע מהבנה עמוקה של האזרח הפלשתיני, שהרשות פוגעת בו ולא באמת מחזקת אותו".

לדעתך האזרחים הפלשתינים באמת רוצים שלום עם ישראל?

התשובה של זהרן זהירה ובחירת המילים בה מעניינת: "אני יודע שמרבית הפלשתינים ביהודה ושומרון וגם בירדן ובעזה ישמחו לעבוד בישראל. הם לא ממש מרוויחים באזורים שבהם הם מתגוררים. אני יודע שלמרות שנראה שההסתה גוברת, פחות ופחות אנשים פותחים את ערוצי הטלוויזיה המסיתים. אנחנו רואים רבבות פלשתינים שבאים במגע עם ישראלים מדי יום ומצליחים לחיות יחד ולעבוד יחד".

לא שלום אלא הרס

באסם עיד, פעיל זכויות אדם פלשתיני ממזרח ירושלים, חושב שהאזרח הממוצע ברשות הפלשתינית רוצה בעיקר להתפרנס ולחיות בכבוד, וגם את זה השלטון הפלשתיני מונע ממנו. "רוב הפלשתינים, לדעתי, מחפשים כבוד ולא זהות - והכבוד נובע אך ורק משגשוג כלכלי. אני רואה כמה אנשים מנסים להשיג מקום עבודה כדי לחיות ולגדל את ילדיהם בכבוד. הם רוצים חיים, לא סיסמאות".

וכשאתה בא לנסות להעביר מסר לאירופה, מה אתה רוצה לשנות?

"אני רוצה שאירופה תראה את המציאות נכון. צריך להבהיר להם שאסור להשתמש בפלשתינים למטרות פוליטיות, כמו שהם עושים וכמו שהרשות הפלשתינית עושה. שיתופי פעולה בין ישראלים, גם אם הם מתנחלים, לבין פלשתינים – זה מה שיביא בסופו של דבר לשלום אמיתי. התהליך הפוליטי הוא בעוכרינו ופוגע בנו. לצערי הרב אירופה עדיין אטומה למסר שלנו, אבל אנחנו מנסים להופיע במוסדות שלה ולעורר את המחשבות שלהם. אני מקווה שתהיה אוזן קשבת למסר החשוב שלנו", מסביר עיד.

כשאנחנו שואלים אותו למה הוא מתכוון בתהליך פוליטי, הוא מוסיף שאירופה ובעיקר תנועת ה‑BDS עושות שימוש ציני בפלשתינים. "האג'נדה של ארגוני ה‑BDS היא לגרום להרס של מדינת ישראל ולא לעשיית שלום בין ישראל לפלשתינים. אני דורש מהפרלמנט האירופי לתמוך במה שבאמת יעשה שלום ולא במה שמוכרים להם אחרים ובסופו של דבר רק מעמיק את המחלוקות ופוגע גם בישראלים וגם בפלשתינים".

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, שיזם את המשלחת המשותפת, חושב שהמסר באמירה ישראלית-פלשתינית ברורה בתוככי מוסדות האיחוד הוא היסטורי. "הגענו לפרלמנט האירופי, יהודים ופלשתינים, לומר אמירה ברורה שהסכם אוסלו נכשל ומת. אנחנו נמצאים בשטח ויש ערבים רבים שרוצים להסתדר עם המתיישבים ועם מדינת ישראל. אנחנו באנו להציב אלטרנטיבה לרשות הפלשתינית. יש כאן אוזן קשבת בבניין הזה, הרוח של טראמפ מרחפת גם כאן ורואים את השינוי. הטרור של הפליטים שמכה ברחבי אירופה נותן לאנשים כאן להבין באיזו מציאות הם חיים".

לא קל להשפיע על מקום שמסומן ככזה שלא אוהד אותך.

"מדי יום אנחנו שומעים ממנהיגים מקומיים באזורנו שהרשות הפלשתינית פוגעת בערבים שחיים ביו"ש. באנו לספר לפרלמנט האירופי את הסיפור האמיתי של יהודה ושומרון. ככל שנציף לחברי הפרלמנט כיצד המנגנון של האיחוד יחד עם הרשות הפלשתינית הורסים את המזרח התיכון, המדיניות כאן תוכל להשתנות".

חבר הפרלמנט האירופי פלאביו מורטושלו הוא ראש קבוצת הידידות למען ישראל בפרלמנט האירופי. הוא מבקש לחזק את דבריו של דגן ולומר שאירופה חייבת להבין את המתרחש, בלי להמציא תרגום משלה. "אנחנו מוכרחים להבין, שההתיישבות ביו"ש בנתה את חייה למרות כל יוזמות השלום. למרות שהאיחוד האירופי מחויב לפתרון שתי המדינות, אי אפשר לעצום עיניים אל מול ההתפתחויות והמציאות. הפלשתינים והישראלים שמתגוררים באזור הזה לא מחכים לפתרון שלנו. הם מצאו דרך לשתף פעולה".

"אני קורא לכל המפלגות לקחת בחשבון את השינויים הללו. אנחנו חייבים לסייע לאנשים הללו שפועלים למען שלום אמיתי, להקשיב להם. ייתכן שזה לא פופולרי כמו פתרון שתי המדינות, אבל כשבאים ישראלים ופלשתינים לכאן ומדברים בקול אחד, זה הרבה יותר מכל השיח הישראלי-פלשתיני הרשמי בעשרים ויותר השנים האחרונות", מסכם מורטושלו.

אחת המטרות של הכינוס הייתה להפוך את החריגים למובילי דרך לשינוי. מספר חברי הפרלמנט שהגיעו לכנס, כך לדברי בכיר ישראלי ששהה בו, מעיד על תזוזה בדעת חברי הפרלמנט. זו התחלה. במועצה האזורית שומרון מתכננים לנסות ולהביא עוד משפיעים ומחוקקים מהאיחוד כדי להראות להם את הדו-קיום מקרוב. בעבר זה כבר גרם לשינוי מחשבתי אצל אורחים מבחוץ – ונראה שאחרי ביקור הבית שעשתה המשלחת הישראלית-פלשתינית בפרלמנט האירופי, הדבר הטוב ביותר יהיה מראה העיניים של ישראלים ופלשתינים שעובדים יחד, מבינים את המציאות בשטח וחותרים להצליח לשנות היכן שהפוליטיקאים והמדינאים נכשלו.