גלעד ארדן:
"אלשיך העדיף קדנציה של שלוש שנים"

השר לביטחון הפנים מתייחס להחלטתו שלא להאריך את כהונת המפכ"ל. "השקענו משאבים רבים בהורדת האלימות במגזר הערבי והמטרה לא הושגה".

ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ט

גלעד ארדן
גלעד ארדן
Photo by Roy Alima/Flash90

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן (הליכוד) התייחס הערב (חמישי) להחלטתו שלא להאריך את כהונת מפכ''ל המשטרה רנ''צ רוני אלשיך, שיסיים את תפקידו בחודש דצמבר הקרוב.

בראיון לחברת החדשות הדף ארדן את הטענות ולפיהן החליט על סיום כהונתו של אלשיך בעקבות החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו.

"אני לא אחראי על השיח התקשורתי שנוצר כאילו יש חובה להאריך כהונה של מפכ''ל מעבר לקדנציה שנקבעה בממשלה. ברוב המקרים בעבר מפכל''ים שירתו שלוש שנים או שלוש וחצי שנים. כאשר הממשלה רצתה להאריך כהונה למשל את של יוחנן דנינו, משרד המשפטים דרש הוכחה שיש מצב ביטחוני מיוחד המצדיק זאת''.

ארדן סיפר כי בשיחות המקדימות שניהל עם רנ''צ אלשיך בטרם נכנס לתפקיד, הוא העדיף שהמינוי יהיה לקדנציה של שלוש שנים. ''אין מושג שנקרא 'השנה הרביעית', הכהונה לא קצובה בזמן. בשיחות טרם המינוי סוכם על כהונה של שלוש שנים והושגו הישגים משמעותיים''.

השר ארדן סירב לספר על חילוקי הדעות שהיו בינו לבין אלשיך. ''עשיתי דבר שהוא לא טוב לתקשורת ולפוליטיקה - החלטתי לנהוג בממלכתיות ולא לפתוח את חילוקי הדעות או את הדברים שקרו ולא קרו. העיתונאים המצוינים שלכם בטח ידעו איפה היו לנו חילוקי דעות. השיקול שלי הוא טובת המשטרה, אפשר לחזור לנוהג של מינוי מפכ''ל מתוך הארגון''.

לדברי ארדן, אחד האתגרים של המפכ''ל הבא יהיה להוריד את מפלס האלימות והפשיעה בקרב ערביי ישראל. ''אתגר שהשקענו בו משאבים רבים והמטרה לא הושגה''.

על פי הדיווח בחברת החדשות, ארדן נועד הבוקר עם אלשיך, הודיע לו על החלטתו וציין שהוא אינו מצטער שמינה את אלשיך אך בהמשך מנה שורת כישלונות ונושאים שבהם לדעתו משטרת ישראל נכשלה.

בין הנושאים שארדן מנה היו הכישלון במיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי, היעדר תוצאות מרשימות בטיפול באלימות במשפחה וביקורת על דוברות המשטרה ומינוי יועץ התקשורת החיצוני ליאור חורב.

לארדן יש גם ביקורת בכל הנוגע להתנהלות צמרת המשטרה בעניינו של ניצב רוני ריטמן וכן בעקבות הריאיון ל"עובדה" עם אילנה דיין. לאחר הודעת ארדן אלשיך ואמר למקורביו: "אין בליבי שוב כעס, זרענו את זרעי השינוי והתוצאות ניכרות בשטח".

מוקדם יותר הכריז ארדן על שלושת מועמדיו הסופיים לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל: מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן ומנכ"ל המשרד לביטחון פנים, ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי.