בשמיים חיפשו מנצח למקהלת המלאכים

בעולם המוסיקה היהודית סופדים לד"ר מרדכי סובול ז''ל. "מוזיקאי ענק בתחומו, מוכשר, חריף ביותר. מקצועי לאין שיעור''.

ערוץ 7 , ז' בתשרי תשע"ט

אבל בעולם החזנות והמוסיקה היהודית בעקבות פטירתו של המנצח והחזן ד"ר מרדכי סובול.

"נפלה עטרת ראשנו", כתב בנו של מרדכי, המעבד המוסיקלי אופיר סובול. ''המומים, כואבים ודואבים את הסתלקותו הפתאומית של ראש משפחתנו האהוב והיקר, החזן, המנצח ומחיה החזנות בדורנו. נדם הקול''.

אחיינו, יועץ התקשורת משה קלוגהפט, ספד: ''להתראות דוד גיבור שלי, אשר על המשמרת. היית על המשמרת של שימור המוסיקה היהודית, על משמרת הקמת עולם החזנות מאפר השואה, ומעל הכל - אדם שכולו אהבה למשפחה וגאוות המשפחה. גיבור ילדותי. כנראה בשמים היו צריכים איזה מנצח ברמה למקהלת המלאכים, אתה כבר תדע להרים להם קונצרט. כל כך מתגעגע''.

הזמר רועי ידיד כתב, ''קשה להאמין. ד"ר מרדכי סובול. זכיתי להכירו מזה 20 שנה, ולגלות אדם אהוב, מוזיקאי ענק בתחומו, מוכשר, חריף ביותר, מקצועי לאין שיעור, ערכי, ציוני, אבא, סבא ובעל מדהים. תנחומים למשפחה, הרעיה יונה והילדים אופיר, אייל, הילה ואסף''.

סובול בן ה-67 שהה בארצות הברית לרגל החגים, לקה באירוע מוחי ופונה לבית החולים, שם ניסו הרופאים לייצב את מצבו אך מאמציהם עלו בתוהו.

סובול נחשב למחייה החזנות בדורנו והיה מומחה עולמי בתחום החזנות. סובול קיבל את פרס החינוך מידי נשיא המדינה יצחק נבון בשנת 2006, וכן הוענק לו פרס ירושלים על תרומתו המיוחדת להחייאת החזנות בישראל.

בין מפעליו המוסיקאלים הרבים - עשרות תקליטים עם מיטב הזמרים, ביניהם תקליט של מוסיקה יהודית עם הזמר חיים משה, כמו גם תקליט משותף ללהקת אתניקס ויהורם גאון, ובו מבוצע שירו "פתח לנו שער", אשר הפך להיות פרק התפילה הפופולארי של תפילת נעילה בקהילות ישראל.