הקרנפה החדשה יוצאת מ"בית היולדות"

הקרנפה טנדה מהספארי ברמת גן המליטה לאחרונה קרנפה קטנה ובספארי מציינים כי זה הקרנף ה-30 שנולד בספארי מאז הקמתו.

מדובר בגורה החמישית שהמליטה הקרנפה טנדה בת ה-25, נקבה שנייה לצד שלושה זכרים.

הכל התחיל לפני כשנה וחצי. המטפלים תיעדו את ההזדווגות של טנדה עם עטרי הקרנף והספירה לאחור החלה.

במשך תקופת ההיריון, טנדה הייתה צמודה לטופאק, הגור הצעיר שלה. אלא שלאחרונה, היא נצפתה מרחיקה אותו ומתבודדת, מה שרמז למטפלים על הבאות וגרם להם לעודד אותה להיכנס לגדרה המכונה "חדר היולדות" ונמצאת בשטח הצפוני של הספארי, על מנת לאפשר לה להרגיש בטוחה ונינוחה לפני ההמלטה הקרבה ומיד אחריה.

זה אכן עבד, ויום לאחר מכן, לקראת השעה 17:00 התרחשה ההמלטה ולעולם הגיחה גורה קטנטנה במשקל של כ-50 ק"ג.

הגורה חסרת קרן בשלב הזה. הקרן תתחיל לצמוח ממש בשבועות הקרובים, אך בשנתה הראשונה היא תישאר קטנה ועגולה.

מדובר באירוע מאוד משמח ומרגש. הקרנפים רחבי השפה מתת המין דרומי נמצאים על סיפה של סכנת הכחדה בשל החיבה העזה שבני האדם רוחשים לקרן שלהם. מחירו של גרם אחד של קרן קרנף כפול במחירו מגרם זהב, ולכן הסחר הבלתי חוקי בקרני קרנפים עדיין מתקיים במלוא עוצמתו בעיקר ביבשת אסיה.

אל הקרן הזו נקשרו לא מעט אמונות תפלות ואגדות אורבניות שמעודדות את הציד הפרוע. על פי אותן אמונות לקרן הקרנף יכולות לסייע בחיזוק כוח הגברא ובריפוי שלל מחלות. רק לפני מספר חודשים התברר כי קרוב משפחתו של הקרנף רחב השפה הדרומי- הקרנף רחב השפה הצפוני נכחד לגמרי מהטבע.

בשנה האחרונה ניצודו 1028 קרנפים בטבע בדרום אפריקה בלבד- כ-3 קרנפים בממוצע מידי יום.

להמלטה של הקרנפה הקטנה, יש ערך חשוב במיוחד. 78 גני חיות לוקחים חלק בתוכנית האירופאית למינים נכחדים של הקרנפים הללו, בהם יש בסך הכול יש קצת יותר מ-300 קרנפים רחבי שפה. עדר הקרנפים בספארי הוא העדר הגדול ביותר באירופה ומאז הקמת הספארי נולדו כאמור 30 קרנפים. תרומתו של הספארי לריבוי הקרנפים רחבי השפה גדולה מאוד.

אתמול בשעות אחר הצהרים הקרנפה הקטנה יצאה עם אמה מבית היולדות אל השטח הפתוח, תחילה יצאה האם ואחריה הבת הקטנה. למקום הגיעו הקרנפים ריהאנה ובנה הקטן רמי כדי לצפות מקרוב בקרנפה החדשה, אותה ראו במהלך הימים האחרונים מעבר לגדר בית היולדות.