חזרתי בתשובה, לא מופיע מול רפורמים

דודו פישר על תפילותיו בימים הנוראים: "לפני כמה שנים התחזקתי. כיום אני מופיע רק בבתי כנסת אורתודוקסים".

עדו בן פורת , ח' בתשרי תשע"ט

הזמר והחזן דודו פישר סיפר על הכנותיו לתפילות ראש השנה ויום הכיפורים, בהן הוא משמש כחזן כבר עשרות שנים.

''כשאתה עומד לפני ארון הקודש והקהל מאחוריך, ולפעמים לא כולם בחו''ל מבינים את מה שאתה אומר, ומה התפילה אומרת. אתה כחזן עומד בדרך כלל ללא מיקרופון ותזמורת, הקהל לא רואה את הפנים שלך ורק באמצעות הקול צריך להביא את הקהל לריגושים, לבכי, לחרטה", תיאר פישר בראיון לגלי צה''ל.

"האומנות הקשה ביותר בכל שנה זה כשאני מתכונן לימים הנוראים, במיוחד לפני תפילות יום הכיפורים - כל נדרי ונעילה, תמיד המחשבות חוזרות איך אני עושה את זה בצורה הטובה ביותר''.

המראיינת, אילנה דיין, הזכירה לפישר כי היו שנים בהן שימש כחזן עם מיקרופון, בבתי כנסת לא אותודוכסים. פישר השיב ''הרבה מאוד שנים, את חטאיי אני מזכיר היום. מקומות ששילמו סכומים שיכלו להחזיק חזן כמוני היו בדרך כלל בתי כנסת קונסרבטיבים ורפורמים.

"אני לפני כמה שנים התחזקתי וחזרתי בתשובה והחלטתי להפסיק להופיע עם מיקרופון או עם נשים שיושבות יחד עם גברים, וכיום אני מופיע רק בבתי כנסת אורתודוקסים", סיפר.

כשהתבקש לתאר תפילה אחת מרגשת שהיתה לו בעשרות השנים שבהן הוא חזן, תיאר פישר: ''היה לי חבר שכבר נפטר, מאוד אמיד ומאוד ידוע, שהנכד שלו היה אמור להתחתן עם אישה לא יהודייה. יום כיפור אחד הוא החליט להביא את כל המשפחה לתפילה, ובתפילת כל נדרי ראיתי על פניו שהוא לא איתנו.

"אחרי תפילת כל נדרי הוא בא אלי בחיוך וחיבק אותי. שאלתי אותו מה קרה, זה אדם לא דתי, הילדים שלו לא הלכו לבתי כנסת... הוא בא אלי ואמר לי 'תשמע בעוד שבועיים הנכד שלי אמור להתחתן עם אישה לא יהודיה', והנכד מיד לאחר תפילת נעילה ניגש אליו ואמר לו 'סבא היום אני מרגיש יהודי כמו שמעולם לא הרגשתי ואני עומד לבטל את החתונה'. הוא התחתן עם בחורה יהודייה נחמדה''.