תיעוד: שיגור אופק 1

ב-19 בספטמבר 1988 שוגר לוויין התצפית אופק 1 לחלל והיום חושפים לראשונה משרד הביטחון והתעשייה האווירית את סרטון שיגור וחלק מהתמונות שצילם הלוויין מעל מדינות אויב.

אופק 1 היה לוויין ניסוי טכנולוגי שנועד להוכיח את יכולותיה העצמאיות של מדינת ישראל בחלל ושיגורו נשמר תחת מעטה חשאיות.

פיתוח תחום הלוויינות נועדה על מנת לשמר את יתרונה היחסי של ישראל באזור ואת יכולותיה המודיעיניות.

מאז ועד היום עשרות לוויינים תוצרת התעשייה הישראלית, חגים בחלל סביב כדור הארץ ומשמשים את תוכנית החלל הביטחונית והמדעית של ישראל.

לתעשיית החלל יכולות והישגים מפוארים דוברות משרד הביטחון

אמנון הררי ראש מנהלת תכנית החלל - אתגר, מפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) במשרד הביטחון אמר: "תוך תקופה קצרה בנינו תעשיית חלל על טהרת ה'כחול לבן' עם יכולות והישגים מפוארים, יכולות שאז וגם היום, שמורות למדינות בודדות ברחבי העולם. ב-30 שנים שיגרנו לחלל 24 לוויינים - לווייני תקשורת, לווייני תצפית, ננו לוויינים, זה אינו אירוע חולף או חד פעמי, מדובר במערך אסטרטגי של המדינה ויכולותיה העצמאיות של ישראל בתחום הלווייניות מהוות יתרון משמעותי בהתמודדותה מול האיומים הביטחוניים השונים".

הררי סיפר על התוצרים של הלוויינים: "איכות ההדמאות והתמונות שמייצרים הלוויינים השונים הן מדהימות ומספקות מידע מודיעיני יקר ערך ומוכיחות כי השמיים הם לא הגבול. מעבר לצרכים הביטחוניים שמערך הלווייניות נותן להם מענה, תעשיית החלל בישראל מהווה מרכיב בעל חשיבות בהיבטי הכלכלה, החינוך, הקידום הטכנולוגי, המדעי, חברות קטנות, סטארט אפים ועוד".

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת טילים וחלל, בועז לוי, אמר: "בזכות תכנית סדורה בתחום לווייניות התצפית, בניהולו של משרד הביטחון, ויחד עם מיטב המוחות של מדינת ישראל אנו מצליחים פעם אחר פעם להגיע להישגים טכנולוגיים יוצאי דופן. הכורח ממיקומנו הגאוגרפי, הוביל אותנו לפיתוח לוויינים קטנים וקלי משקל המספקים תמונות באיכות מדהימה לטובת ביטחון מדינת ישראל. יחד עם התרומה הביטחונית, תוכנית החלל הישראלית מובילה לתרומה כלכלית כאשר תעשיית החלל הישראלית מהווה קטר וזרז טכנולוגי ראשון במעלה. התעשייה האווירית גאה להוביל את פעילות החלל של ישראל ולפרוץ פעם אחר פעם את גבולות כדור הארץ".