רוסיה: אוקראינה הפילה את המטוס המלזי

שרידי הטיל שהפיל את טיסת מלזיה איירליינס MH17 ב-1986 מראים כי היה שייך לאוקראינה ולא לרוסיה, טוענים הרוסים.

גיא כהן , ח' בתשרי תשע"ט

מטוס מלזיה איירליינס
מטוס מלזיה איירליינס
iStock

שרידי הטיל שהפיל את טיסת מלזיה איירליינס MH17 מראים כי היה שייך לאוקראינה ולא לרוסיה, כך טען הבוקר (שני) צבא רוסיה, במסיבת עיתונאים שערך.

המטוס הופל מעל אוקראינה ביולי, 2014. כל 283 הנוסעים ו-15 אנשי הצוות נהרגו. צוות החקירה ההולנדי שחוקר את המקרה הגיע למסקנה שהטיל שהפיל את המטוס הוברח מרוסיה לתוך אוקראינה, לפני שנורה. ואולם, כאמור, קצינים בכירים רוסיים הציגו הבוקר דו"ח ומצגת לפיהם הטענה אינה נכונה.

לדבריהם, המספרים הסידוריים על שרידי טיל ה-Buk שנמצאו בשטח מראים כי מדובר בטיל שמספרו הסידורי 8868720, אשר ייוצר באזור מוסקבה ב-1986 והועבר באותה שנה ליחידה צבאית על אדמת אוקראינה.

לדברי הרוסים, יחידה זו מהווה כיום את חטיבת הנ"מ ה-223 של אוקראינה. היחידה השתתפה בדיכוי מרידות במזרח אוקראינה בחודש יוני, 2014.

הדו"ח התייחס גם לתיעוד וידיאו אשר לדברי מראה כביכול את העברת הטיל מרוסיה לתוך אוקראינה. הם טענו שהוידיאו עבר עריכה וכי הטיל "נשתל" בו.

טיסה אחרת של מלזיה איירליינס, טיסה MH370, נעלמה מעל האוקיינוס ההודי ארבעה חודשים קודם להפלת טיסה MH17. כל 227 הנוסעים ו-12 נשי הצוות נעדרים וההנחה היא כי אינם בחיים.