אבו מאזן
אבו מאזן צילום: רויטרס

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן יגיע מחר (רביעי) לצרפת ויקיים פגישה עם הנשיא עמנואל מקרון, בניסיון להשיג חסות אירופית לתהליך המדיני במקום החסות של ארצות הברית.

העיתון 'אל-חיאת' היוצא לאור בלונדון ציטט בכיר פלסטיני שטען כי אבו מאזן יבקש ממנהיגי אירופה להכיר במדינה פלסטינית, ולכנס ועידת שלום בחסות בינלאומית.

צרפת היתה בעבר כר נוח לפלסטינים לייצר יוזמות שיעקפו את הממשל האמריקני. בעבר איימה צרפת שתכיר במדינה פלסטינית באופן חד צדדי ואף כינסה ועידת שלום אלטרנטיבית, שלא הצליחה לייצר סדר יום חדש ואף במבט לאחור הוכתרה ככישלון.

הממשל הצרפתי הנוכחי שב ואומר בכל הזדמנות כי הוא מחוייב לפתרון שתי המדינות, אך ספק אם יהיה זה שייקח את הצעד שמהווה קריאת תיגר על ארה"ב שמצהירה כי היא עמלה על תוכנית שלום למזרח התיכון.

עם זאת, אבו מאזן מתכוון לפנות גם במהלך עצרת האו"ם למנהיגים אירופים אחרים, כדי לנסות ולשכנעם על רקע המתיחות בין האיחוד האירופי וארה"ב, לקדם תוכנית שלום מקבילה ובכך להרגיז עוד יותר את האמריקנים שבעת האחרונה הנחיתו שורה של מכות על הרשות הפלסטינית בשל סירובם להידברות - ביניהן הפסקת מימון אונר"א, קיצוץ הסיוע לרשות, הקפאת חשבונות בנק בארה"ב וסגירת נציגות אש"ף בוושינגטון.

בממשל האמריקני לא מגיבים לפי שעה ליוזמות הללו. במערכת המדינית הישראלית מעריכים שאף מדינה אירופית לא תרצה לקחת חסות על התהליך המדיני, כל עוד הממשל לא אמר נואש ממנה.