בית המשפט המחוזי בירושלים פסק כי חמאס ישלם יותר מחמישה מיליון שקלים לאדם שנפצע קשה בפיגוע בשנת 1998 בתל אביב, ותבע את ארגון הטרור.

באופן תקדימי, השופט משה דרורי הסתמך בפסק דינו על משפט המופיע בחוק הלאום: "המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ושל אזרחיה הנתונים בצרה, בשל יהדותם או בשל אזרחותם".

הפיגוע התרחש בשנת 1998 ברחוב אלנבי בתל אביב. מטען שהוטמן בתוך פח התפוצץ ופצע 16 בני אדם, ביניהם התובע שנפגע באורח קשה והוכר כנכה 100% על פי הביטוח הלאומי.

על פי החוק, נכה שזכאי לקצבה מביטוח לאומי אינו יכול לקבל תגמולים נוספים. השופט דרורי קבע כי האחריות על הפיגוע מוטלת על חמאס מאחר והמחבלים הודו בביצוע ובתכנון הפיגוע. פסק הדין של דרורי מאפשר לתובע לקבל כספים מחמאס בגין פציעתו מבלי שיחויב להשיב למדינה את כספי הביטוח הלאומי.

השופט משה דרורי
השופט משה דרוריפלאש 90

"כל הקורא את אמנת חמאס יגלה מהי הצרה והסכנה הנתונים ליהודים בעקבות ארגון זה. בני העם היהודי, ולא כל שכן כאשר הם נמצאים בישראל, הם בגדר מי שנתון בצרה בשל יהדותם", כתב השופט דרורי.

כאמור, השופט הסתמך על חוק הלאום שבו נאמר כי "המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי". לדברי דרורי מאחר והמדינה לא הצליחה למנוע מחמאס לבצע את הפיגוע ''נותרה לסעיף (בחוק הלאום) תחולה, כמעין סעד חלופי, והיא לעודד - ולבטח לא להפריע - ליהודי שנפגע בפיגוע שנעשה על ידי חמאס לקבל את הפיצויים המירביים האפשריים על פי שיטת המשפט הישראלית".

בסיום פסק הדין הדגיש דרורי: "חובה עלינו השופטים - כחלק מרשויות השלטון במדינת ישראל - ליישם ולהפעיל את חוק יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי".