מפקד חיל האויר, האלוף עמיקם נורקין
מפקד חיל האויר, האלוף עמיקם נורקין צילום: דובר צה"ל

משלחת של צה"ל בראשות מפקד חיל- האוויר, אלוף עמיקם נורקין, תצא מחר (חמישי) בבוקר למוסקבה בעקבות הפלת המטוס הרוסי על ידי אש נ"מ סורית ביום שני בלילה.

מפקד חיל האוויר והמשלחת יציגו את תמונת המצב של האירוע על כלל היבטיה כולל המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה"ל אודות האירוע.

כמו כן תציג המשלחת הישראלית את המשך הנסיונות האיראניים להעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחזבאללה ולהתבססות בסוריה.

אל מפקד חיל האוויר יצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים.

נזכיר כי ההצעה לשלוח את המשלחת הועלתה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחה שקיים עם נשיא רוסיה פוטין.

בהצהרה של הקרמלין לאחר השיחה נמסר כי "פוטין ביקש מנתניהו להימנע ממצבים כאלה בעתיד", נמסר.

לפני ששוחח עם נתניהו אמר פוטין כי "זה נראה כמו שרשרת טעויות טרגיות. ישראל לא הפילה את המטוס שלנו. אבל בהחלט נברר לעומק את הדברים". הוא הוסיף כי "התגובה תהיה אבטחת המתקנים והאנשים שלנו בסוריה. כולם יוכלו להבחין בצעדים הללו".

אתמול הודה צה"ל כי ישראל היא זו שתקפה שלשום בלטקיה, והביע צער על מותם של אנשי צוות המטוס הרוסי. עם זאת, ישראל טוענת כי האחריות המלאה לאירוע הטרגי מוטלת על משטר אסד. "ישראל רואה באיראן ובסוריה שותפות מלאות לתוצאות אירוע מצער זה", נמסר מצה"ל.

בעקבות התקרית זומנה אתמול סגנית שגריר ישראל במוסקבה, קרן כהן-גת, למשרד החוץ הרוסי. משרד החוץ במוסקבה הודיע כי בשיחה עם כהן-גת הובהר שרוסיה תנקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על ביטחון כוחותיה בסוריה.