הצדיע במועל יד ויורחק לכל החיים

במשחק ליגת האלופות אמש של ליון מול מנצ'סטר סיטי, זוהה אוהד של הקבוצה הצרפתית מצדיע במועל יד. הקבוצה שוקלת להרחיקו לצמיתות

נרי וייס - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ט

הצדיע במועל יד ויורחק לכל החיים-ערוץ 7
אנטישמיות ביציע. אוהדים מצדיעים במועל יד
צילום מסך ערוץ 20

ממגרים את הגזענות. אחרי פגרה ארוכה, שבה אמש ליגת האלופות, טורניר הכדורגל היוקרתי ביותר בכדורגל העולמי, להתקיים.

באחד ממשחקיה הרבים שהתקיימו, במסגרת הסיבוב הראשון של שלב הבתים, התקיים אירוע אנטישמי בסופו יורחק ככל הנראה אוהד לצמיתות. היה זה במשחק בין מנצ'סטר סיטי האנגלית לליון הצרפתית, כשאחד מאוהדי הקבוצה המארחת הצרפתית סימן תנועה נאצית והצביע במועל יד.

על פי כלי התקשורת בצרפת, האוהד שזוהה ונעצר יורחק על ידי המועדון הצרפתי לצמיתות מכל משחקי הקבוצה, כשעוד קודם לזה התפרעו אוהדי ליון ותקפו את אוהדי הקבוצה היריבה, מחוץ למגרש.

היד הקשה שמפגינה הקבוצה הצרפתית היא למעשה עוד צעד של הכדורגל האירופי במיגור תופעת האנטישמיות במגרשי הכדורגל והמשך ישיר של יוזמת "כרטיס אדום לשנאה" המשותפת למועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי ולקונגרס היהודי העולמי.

כחלק מצעדי היוזמה, שמטרתה הינה לקדם דיאלוג גלובלי בנושא האפליה והאנטישמיות שהתפשטה ברחבי אירופה, יקיימו בכירי מועדון הכדורגל היוקרתי צ'לסי והקונגרס היהודי העולמי מפגש פסגה בינלאומי שיקיימו בשנה הבאה בפריז, למאבק באפליה, בגזענות ובאנטישמיות בספורט.

מפגש הפסגה יכנס שרי ספורט ואנשי ממשל מרחבי העולם, ביחד עם ראשי התאחדויות כדורגל לאומיות, ראשי מועדוני הכדורגל הגדולים, שחקני כדורגל, סוכנויות האו"ם ושורה של ארגונים חברתיים.

המשתתפים ידונו באופן שבו כל אחד מהם מתמודד עם בעיית האפליה וייצרו דיאלוג לשיתוף פעולה ייחודי וגלובלי בנושא, על מנת להגביר את המאבק כנגד גזענות ואנטישמיות בספורט, ובעיקר בענף הכדורגל.

אם אכן ירחיקו הצרפתים את אוהדם בשל מועל היד, תצטרף הרחקה זו למעשי ענישה נוספים שהתקיימו ברחבי אירופה כנגד מופעי אנטישמיות, כשקדמו להם גם הנהלת מועדון הכדורגל של ויטסה ארנהיים ההולנדית שהגישה למשטרת הולנד תלונה כנגד אוהדיה בשל קריאות גזעניות ואנטישמיות כנגד יהודים, לפני כשבועיים.

כמו כן, ב-2013 שחקן א.א.ק אתונה גיורגוס קאטידיס, הושעה מנבחרות יוון לכל החיים אחרי שכבש שער וחגג במועל יד. ככה ממגרים את האנטישמיות והגזענות באירופה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il