תם עידן - פרשנות

הקרע שנפער כעת בין 'דגל התורה' ל'שלומי אמונים' סביב מועמדותו של יוסי דייטש מלמד על מות הברית הפוליטית בין השתיים

ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ט

סופה של ברית? גפני ופרוש
סופה של ברית? גפני ופרוש
צילום: פלאש 90

התמיכה של 'דגל התורה' במשה ליאון לראשות עירית ירושלים מכה פעמיים בבטן הרכה של אגודת ישראל שהציבה את יוסי דייטש כמועמדה.

קודם כל המשחק הכפול של עסקני דגל התורה מול אנשי 'שלומי אמונים' - אגודת ישראל. לאורך יום שני האחרון התנהלו מגעים אינטנסיביים בין אנשי מפתח באגודת ישראל ודגל התורה כדי לנסות להרכיב הסכם לתמיכה בדייטש למרות שבאותן שעות ממש נסגרו קצוות בין אנשי ביתו של נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב שלום כהן לבין עסקני ביתו של הרב חיים קנייבסקי לטובת הרכבת 'קול קורא' משותף.

המשחק הכפול הזה התנהל לאורך השבועות האחרונים כשב'דגל התורה' ממשיכים ליצור מסך עשן ולהעמיד פנים 'שיש על מה לדבר' עם אגודת ישראל החסידית למרות שהדיל בינה לש"ס כבר היה סגור זה עידן ועידנים, כשההערכה היא שהוא כולל אף שיתוף פעולה באלעד ובבית שמש.

אך המהלך הזה כואב לא פחות כשמסתכלים עליו בפרספקטיבה היסטורית של עשר שנים אחורה. הדיל בין 'דגל' לש"ס נגד 'שלומי אמונים' מלמדת על סיום הברית הפוליטית בין 'דגל התורה' לסיעת 'שלומי אמונים', ברית ששידדה מערכות לפני עשור וגרפה הצלחות בזירה הפנים-חרדית ואף הצליחה להכות שורשים ערב הבחירות הקודמות ברשויות המקומיות.

הברית הפוליטית בין מאיר פרוש (שלומי אמונים) למשה גפני ('דגל התורה') נוצרה ככורח המציאות. היה זה לאחר שחסידות גור סירבה להעניק תמיכתה לאיש אגודת ישראל מאיר פרוש שהתמודד על ראשות עירית ירושלים לפני שתי מערכות בחירות. התמיכה הוענקה בשעתו לניר ברקת שאף נבחר על קולות חסידות גור וכחלק ממסע הנקמה של ליצמן שאיבד את גרעין השליטה במוסדות 'החינוך העצמאי' בתום סיבוב משפטי שנוהל על ידי פרוש ועמיתים מ'דגל התורה'.

תקופה קצרה לאחר מכן התקיימו בחירות כלליות ופרוש מצא עצמו מרים ידו בהצבעה פנימית בחדר סיעת יהדות התורה לטובת הענקת ראשות וועדת הכספים למשה גפני – למרות שליצמן חשק בתפקיד. הקרע שנפער בתוך אגודת ישראל החסידית רק הלך והתעצם ופרוש הלך והתקרב ל'דגל התורה'.

ההמשך היה ברור. לקראת מערכת הבחירות האחרונות ברשויות המקומיות שיתפו השניים פעולה באלעד והציבו את ישראל פרוש לראשות העיר נגד מועמדו של דרעי. גם בירושלים הם הלכו יחד כשהריצו את משה ליאון יחד עם ש"ס – שם הם דווקא נכשלו.

הקרע שנפער כעת בין 'דגל התורה' של גפני ל'שלומי אמונים' של פרוש סביב מועמדותו של דייטש שנראית כעת פחות ריאלית מלמד שתם עידן בפוליטיקה החרדית. הברית בין 'שלומי אמונים' ל'דגל התורה' באה אל קיצה.