נתניהו בחוג התנ"ך: ישראל חזקה מתמיד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה קיימו בפעם ה-12 את מפגש חוג התנ"ך המסורתי במעון רה"מ בירושלים.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ט

נתניהו בחוג התנ"ך: ישראל חזקה מתמיד-ערוץ 7
חוג התנ''ך, הערב
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה קיימו הערב (חמישי) את מפגש חוג התנ"ך המסורתי במעון ראש הממשלה בירושלים.

חוג התנ"ך התקיים הערב בפעם ה-12 והוא נקרא על שם שמואל בן ארצי ז"ל, חמיו של ראש הממשלה. החוג מתקיים בשיתוף 'מרכז מורשת בגין'. השיעור הערב היה בנושא "מחזוריות ברוח הזמן, הטבע וההיסטוריה".

"רעייתי ואני שמחים שוב לארח אתכם. יש כאן כמה מצטרפים חדשים", אמר נתניהו. ''אנחנו שמחים לארח אתכם בצל קורתנו, בחוג התנ"ך על שמו של יקירנו, חמי, שמואל בן-ארצי ז"ל. נמצאות פה כמה תלמידות שלו שבאות באופן קבוע לכל אירוע שקשור לאזכרות, לחוג הזה וגם לאירועים אחרים.

''אני לא חושב שמישהו שהכיר את שמואל לא הופתע ממנו, משום שכל אדם שהיה במחיצתו, שמע אותו, התרשם מהאור שקרן מעיניו, מהחום שבקע מאישיותו, בעיקר מעוצמת האמונה שלו בנצח ישראל, בתורת ישראל, בתנ"ך ובאהבתו לארץ ישראל. אלה דברים שנכנסו ללב של דורות-דורות של תלמידים. זה לא דבר של מה בכך, שאנשים שהוא חינך, נשים וגברים, לפני 50-60 וגם 70 שנה, באים באותה התרגשות. זה דבר מלא הוד, מלא עוצמה, ואני חושב שהוא משקף את הרוח האיתנה שמקיימת את עמנו''.

''אינני מפריז בדבריי", הדגיש נתניהו. ''אני מאמין שעלילות השבשבת של קיומנו הן בראש ובראשונה זכויות רוחניות מהסוג ששמואל ייצג, ושאנחנו מנסים לקיים אותם בחוג הזה שנקרא על שמו, שהוא נוגע באמת במסד קיומנו, גם זו איננה הפרזה, זה מסד קיומנו''.

לדברי ראש הממשלה, ''התנ"ך, כתבי הקודש, המקרא, זה הבסיס שעליו אנחנו עומדים, ולכן זה כבוד מיוחד וגם זכות מיוחדת לקיים את החוג הזה. זו הפעם ה-12, כאן, בבית רה"מ, ואנחנו נמשיך לעשות זאת, כמובן, בהמשך.

"הפעם אנחנו דנים במחזוריות, ברוח הזמן. כמובן, אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופת החגים, מיד לאחר חג הסוכות, בשמחת תורה אנחנו נסיים את המחזור בקריאת התורה, בפרשת "וזאת הברכה", ומיד אחר כך מתחילים מההתחלה. אבל זו אינה מעגליות ריקה. זה תהליך של התחדשות בתוך עמנו, ובהתחדשות הזאת, אני יכול להעיד עדות אישית, בכל פעם שאני קורא את פרשת השבוע, אני מגלה משהו חדש. אין פעם אחת שאני קורא את פרשת השבוע, ואת ההפטרה, שאין משהו חדש שנדלק אל מול עיניי, כמו הבזק. אני אומר: 'הנה, קרה הדבר השבוע, וזה קשור למשהו שאני קורא, שלא חשבתי עליו'. ההתחדשות הזאת, הלידה מחדש, זה הדבר שמאפיין את עמנו.

''עלתה כמובן שאלת המחזוריות, או יותר נכון שאלת ההתחדשות, הנבילה והמוות - שעלתה כתיאוריה לפני כמה מאות שנים, של הוגי דעות בהיסטוריה, והם הגיעו למסקנה שכל העמים וכל התרבויות נדונים בעצם למחזוריות ברורה וסופנית. זאת אומרת - יש לידה, יש פריחה, יש נבילה ויש מוות. אף אחד לא יכול להתחמק מזה. כלומר, אם תחכה מספיק זמן - זה יפקוד את כל העמים. כמובן שהיה מי שחלק על כך, יותר מכולם זה רבי נחמן קרוכמל, הוא אמר: 'זה אולי נכון לגבי העמים האחרים ותרבויות אחרות, זה לא נכון לגבי העם היהודי'. העם היהודי כל פעם מגיע לסף מוות והוא נולד מחדש. יש לו את היכולת להיוולד מחדש. זה נכון.

''הנה אנחנו נולדנו מחדש ואנחנו מציינים היום 70 שנים לעצמאותנו. מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים, אבל אין ספק שהיא חזקה מתמיד והיא כוח עולה בעולם. זהו עם שעמד בפני חידלון לפני 75 שנים, והוא קם מן האפר בצורה שהיא קשה להאמין לפעמים''.

נתניהו סיפר על ביקורו האחרון בליטא, ''רעייתי שרה ואני היינו עכשיו בליטא, במקום ששם הייתה יהדות מפוארת, כמו בגלויות אחרות. הלכנו בגטו וראינו את הבתים של היהודים, שם עכשיו אין יהודים.

''לחזור לשם, לליטא, כראש ממשלת המדינה היהודית שקמה, ולראות כיצד הם מסתכלים עלינו, באיזו הערכה, הייתי אומר אפילו באיזו הערצה, זה נותן את מלוא התקומה של ההתחדשות הזו, שהיא בתוכנו והיא בחיינו. היא סוד חיינו.

''לכן קריאת התנ"ך, בעיניי, היא ביטוי התורה, היא ביטוי לסוד החיים שטמון בעמנו. אני רוצה להודות לכם על כך שאתם מאפשרים את הסוד, לא רק ביום הזה, אלא בכל הימים שאתם שוקדים והוגים בה יומם ולילה. תודה רבה לכם, ברוכים תהיו", אמר ראש הממשלה למשתתפי חוג התנ''ך.